| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU

Care au fost ideile lui Sallustius despre valoarea omului si rostul acestuia pe pamant?

1 răspuns:
| paty00 a răspuns:

Ce stiu despre Sallustius este ca din perspectiva lui, factorul generator al istoriei era de ordin moral(el fiind reprezentant al istoriografiei latine+ l-a avut ca model pe istoricul grec Tucidide). El critica, daca bine imi aduc aminte atitudinea lui Lucius Catilina, moravurile si defectele acestuia chiar intr-una dintre cele mai importante lucrari ale sal:" De coniuratione Catilinae"-Despre conjuratia lui Catinilina.

P.S: Nu stiu ce conceptii avea vizavi de om si viata fiindca netul nu furnizeaza aceste informatii si nici la scoala nu se preda insa poate in biblioteci, studiind carti de specialitate, de istorie ar putea fi deduse si ideile lui vizavi de om si de rostul lui.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Daca vrei sa mai citesti despre Sallustius: http://www.referate10.ro/......-4014.html

-sau poti incerca si alte site-uri