| RandomDeTot a întrebat:

Intrebare pentru atei: Dupa voi care este rostul vietii omului pe pamant adica suntem pe pamant ca sa ce ca sa murim? Macar crestinismul ofera un scop vietii.

Răspuns Câştigător
| Mikhtarian a răspuns:

Tipic,hai pa.

47 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Care e rolul unei insecte pe Pământ?

| Inferno a răspuns:

Nu stiu ce spun ateii,sau daca ar avea o parere unanima despre acest lucru, insa, realmente esti pe pamant datorita mortii, nu pentru a muri, ci pentru a te reproduce. Acesta este modul prin care viata se opune mortii. Daca moartea nu ar exista nici tu nu ai exista, ar exista un singur organism si atat.
Dar cum moartea exista, entropia mai corect, organismele au gasit o cale, reproducerea.
Scopul tau este sa te reproduci devenind asigurand nemurirea vietii.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Inferno):

Da, asa ca animalele...

| Inferno a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Homo naturaliter animal sociale.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Inferno):

Omul este prin natura sa un animal social.(sau ceva de genu) :-|
serios? doar asta inseamna pentru tine un om...sau asa il definesti tu?
e chiar trist...

| Inferno a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu eu sunt cel ce-l descire asa, ci una dintre cele mai stralucite minti ale centrului lumii, daca putem numi asa locul unde s-au nascut fundamentele europene. Este desigur vorba de celebrul discipol al lui Platon, despre care, adanca cultura ce o posedati, sunt incredintat ca v-a luminat.
Dar probabil ca sarmanul de care vorbim, tristul acesta, cum il numiti chiar dumneavoastra, este intrecut atat in cunostinte cat si in inteligenta de domnia voastra, iar de aici inteleg si aroganta calificarii de "trist".
Dar ce sa ne mai amagim, dupa toate probabilitatile vorbesc cu un copil si dupa toate probabilitatile am sa primesc un raspuns din partea unui copil, pe care desigur ca nu-l voi mai citi.

| Vladuthz a răspuns:

Viata isi pierde din sens atunci cand incerci sa ii oferi unul.
De ce trebuie sa oferim un sens vietii sau sa credem ca avem un sens/scop? De ce nu putem sa ne traim pur si simplu viata si sa ne bucuram de ea liberi fara sa dam vreun sens/scop ca niste roboti?

| Vladuthz a răspuns:

Oricum in realitate nu exista nici un scop sau nici un bine sau rau. Toate aceste cuvinte reprezinta niste termeni ce surprind sentimentele noastre subiective ca oameni. Omul este o fiinta care are tendinta sa complice totul, nu stie sa se bucure de un lucru si atat, vrea neaparat sa-i dea un scop, de aceea vede el un mos cu barba care creaza lumea in 7 zile sau un mos care uraste femeile si le spanzura, asa aparand religiile care genereaza conflicte, razboaie, piederi de vieti omenesti s.a.

| doctorandus a răspuns:

Daca o luam asa si marxism-leninismul ofera un sens vietii si "afli" pentru ce traiesti.

| danay72 a răspuns:

Scopul vietii noastre e sa traim vesnic pe pamant asa cum au trait primii parinti, in conditii paradiziace.In curand Dumnezeu va face acest lucru.Psalmi37:9-11,29,Daniel2:44

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

La răspunsul tău, meme-ul ăla cu „unless you are a zombie" se transformă în „unless you are human".

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru danay72):

Danay ia fa un calcul daca te tine si vezi cati oameni au murit din timpurile biblice si pana astazi, nu cred ca daca ar invia toti ar avea loc pe pamant, in conditii paradisiace. Corect?

| danay72 a răspuns (pentru GutuvanMorgan):

Potrivit unui calcul estimativ, până în prezent au trăit pe pământ în jur de 20 de miliarde de oameni. Nu toţi vor fi înviaţi. Dar chiar dacă am presupune că toţi vor fi înviaţi, tot ar exista spaţiu suficient. Suprafaţa uscatului de pe planeta noastră este în prezent de aproximativ 147.600.000 de kilometri pătraţi. Chiar dacă jumătate din această suprafaţă ar fi folosită în alte scopuri, tot ar mai rămâne în jur de 3.700 de metri pătraţi de persoană, care ar putea produce hrană mai mult decât suficientă. Lipsa de alimente din prezent este cauzată de rivalităţile politice şi de lăcomie, nu de incapacitatea pământului de a produce hrană suficientă.

| milan9 a răspuns (pentru GutuvanMorgan):

La Inviere, toate sufletele (din care nici unul nu s-a "stins") se vor uni din nou cu un trup, unul care de data aceasta va fi mai spiritualizat, mai pregatit pentru coabitarea cu sufletul.

| milan9 a răspuns (pentru GutuvanMorgan):

Plecând de la premisa credinţei în Dumnezeu, cine îndrăzneşte să-L limiteze pe Dumnezeu? Dacă El a putut crea pământul, oare pentru vesnicie nu va mai putea crea nimic? (asta presupunand ca cineva isi imgineaza ca viata vesnica va fi pe pamant…).
Scriptura ne prezintă şi cerul a fi locaşul veşniciei, ori expresia "cerul" nicidecum nu are o "descriere" limitată!

| milan9 a răspuns (pentru GutuvanMorgan):

Singurele limite ni le facem noi, în a accepta nişte adevăruri... Dar Dumnezeu nu are astfel de limite...

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru milan9):

Se vor uni, etc, va fi, bla bla-uri. NU exista nici o dovada ca dumnezeu exista cu adevarat, totul ti-a fost indus de familia, anturajul in care ai crescut. Fiecare religie crede ca ea are dreptate, dar toate sunt pline de aberatii pe care le ascund mai mult sau mai putin. Iar daca exista, dumnezeu e un ticalos, si asa va ramane in vecii vecilor, amin. Exodul (uciderea intailor nascuti in a 10a plaga), insusi dumnezeu a facut-o, nemernicul, iar apoi la nasterea lui isus, dumnezeu, in toata slava si puterea lui n-a putut rezolva situatia decat sa lase sa fie ucisi sute, mii de copii pentru a dovedi o profetie de cac* rahat, pardon. Dumnezeu este cel mai mare nemernic, si asa va ramane, la fel cu toti fanaticii religiosi sustinatori.

| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi ce legatura are crestinismul cu viata crestinilor, scopul vietii este sa te bucuri de viata ca asta e ultima si unica, crestini nu au nici un fel de scop divin la ce comportament au sa fim seriosi

| Mădă0611 a răspuns:

Si daca ofera inseamna ca intr-adevar are?

"Adevarul ar putea fi foarte incurcat. Ar putea fi nevoie de multa munca pana vei reusi sa-l intelegi. Ar putea fi contraintuitiv. Ar putea intra in conflict cu anumite prejudecati profund inradacinate. Ar putea sa nu fie in armonie cu ceea ce noi vrem, in mod disperat, sa fie adevarat. Dar preferintele noastre nu determina ceea ce este adevarat." Carl Sagan

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este iubire! Priveşte delicateţea florilor, gingăşia copiilor, seninătatea din ochii lor şi acolo vei vedea adevărul. În alte situaţii de viaţă nu sunt context pe care nu le înţelegem fără cunoaşterea lor detaliată.

Dumnezeu priveşte "lucrurile" în perspectiva veşniciei (în comparaţie cu care, viaţa noastră e o doar o "clipă")!

El priveşte necazurile (datorate libertăţii oamenilor) ca posibilităţi ale învăţării unor lecţii de viaţă, ca posibilităţi ale oamenilor de a înţelege scopul real al existenţei lor şi superficialitatea lucrurilor existenţei umane actuale…

| sublime89 a răspuns:

Da, crestinismul ofera iluzia unui scop, ai uitat sa precizezi. Fiecare im isi poate cauta propriul lui scop in viata, chiar si fara religie.

| Lizzu a răspuns:

Scop vietii?
Si daca e o iluzie?

Alegi sa ai un scop format dintr-o iluzie sau sa nu ai scop deloc?

| ErrorFound a răspuns:

Ideea vietii este ca poti sa-ti impui propriul scop. Nu mi se pare frumos sau grandios ca scopul tau in viata sa fie slujirea unei divinitati care s-ar putea nici sa nu existe.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

" sa fie slujirea unei divinitati care s-ar putea nici sa nu existe." hmmm...mi se pare mie sau nu esti pe deplin convins daca nu exista sau exista Dumnezeu? happy

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Stii de ce sunt sigur? De faptul ca daca o divinitate ar exista, nu e nici macar asemanatoare cu cele descrise de umanitate. tongue

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Stii care-i problema? ca nimeni nu stie cum arata Dumnezeu, iar chestia cu icoanele e doar o prostie. doar un lucru stiu: ca El ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa. happy

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Pai si acest lucru tot de oameni a fost scris. Nu se stie daca Dumnezeu a spus cuiva sa scrie asta, sau asta e viziunea unui om. Daca am lua in calcul toti zeii existenti, toti au infatisare umana, deci este probabil ca oamenii sa-i fi creat pe toti.

| LordBolton a răspuns:

Reproducerea vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata n-are scop asa ca ii dam noi unul mare macar in ochii nostri.(asta face si crestinismul) Nu exista scop adevarat pentru o fiinta atat de mica.
Dumnezeu nu exista, satana nu exista. Exista Viata si moarte si cum omul cauta pacea toata viata abia la sfarsit o va gasi. Moartea este scopul adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contrar credinței generale, am alt raționament.
Scopul vostru este mântuirea, deci sunteți smeriți, cuminți. De ce? Din proprie inițiativă? Poate nu uneori, ci de frica de a nu călca strâmb.
Nu vă pasă de plăcerile oferite în viață, considerați viața un prag inferior, trăit la minimum. Scopul vostru e ceva ce e dincolo de moarte.
Deci nu prețuiți viața, ea nu are vreun rost. Ce e dincolo de ea contează.

Cei care nu cred în zeul vostru nu fac așa. Se chinuie să își atingă scopurile, trăiesc clipa la maximum, își dau seama că viața e scurtă, timpul e scurt și trebuie folosit cu grijă. Și nu se sfiesc să le încerce pe toate.
Să fii atent, prin a trăi intens nu mă refer la curentul #YOLO. Nu să faci sex de la 13 ani, să faci ilegalități, să bei până-ți vomiți mațele sau lucruri neadecvate vârstei și sănătății tale înseamnă să îți trăiești viața.
Ci să explorezi cât mai mult, să călătorești, să încerci senzații noi, să ajungi cât mai departe în carieră, să cunoști oameni noi, să te simți tu realizat cu sine, nu pentru a deveni servil unui zeu care nu ți s-a arătat vreodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man,ceia ce voi nu intelege-ti ca viata nu are sens exterior siesi, ea doar exista, e datoria noastra ca oameni sa dam sens vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Santem trecatori.cand treci pe langa un cimitir, ai un alt intales al cuvantului; ACASA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul meu: Sa duc omenirea mai departe si sa contribui cat de mult posibil la evolutia ei.

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca nu implici divinitati de rahat gen, dumnezo, satan, crishna, ra, allah si alti pulelei, care mai mult ne-au facut rau decat ne-au ajutat.Stima

| BlackSulphur a răspuns:

Scopul ateilor pe pamant: Sa se bucure de viata, fiecare in felul propriu;
Scupul crestinilor pe pamant: Sa moara ca sa ajunga in rai.

Da, ce scop ofera crestinismul! Minunata metoda de a profita ca esti aici!

| AlexeHellsing a răspuns:

Scopul ateilor pe pământ face parte din Tainele Judecăților lui Dumnezeu. Rostul determinat de ei pentru câteva episoade din viața pământească reprezintă căutarea în străfundurile spațiului real. Noi creștinii suntem definiți pe toată durata vieții de a căuta șansa de a atinge absolutul spațiului sacru.

| Mikhtarian a răspuns:

Crestinismul este salvarea omenirii,adica Iisus.
Sincer,fiecare face ce vrea, dar ar trebui sa se gandeasca dimineata cand se trezeste, cine e el, ce rost are, natura..viata in sine este un cadou primit de la cineva care te iubeste, omul nu poate rezista cateva zile fara anumite necesitati ( net, mancare etc ) dar aminte fara de Dumnezeu?

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru Mikhtarian):

Crestinismul, iudaismul, islamismul si alte ***-uri NU SUNT salvarea omenirii. E doar inoculata ideea, dar poti trai fara net asa cum poti trai si fara dumnezeu. singurul lucru de care ai cu ADEVARAT nevoie e mancarea, pentru supravietuire.Restul e doar lux, aberatii, stupizenii, manipulare.

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru Mikhtarian):

Te-ai scos, cand vezi cat de nemernic este dumnezeu cu adevarat.Stiai ca Dumnezeu pe care-l slaviti a UCIS toti primii nascuti ai egiptului? Doar asa ca e un dumnezeu tampit si nu s-a putut arata faraonului, deh i-a fost mai usor sa se cace in suferinta miilor de parinti a caror copii au fost ucisi. Tipic.

| Mikhtarian a răspuns (pentru GutuvanMorgan):

De ai vrea sa dezvoltam un subiect pe baza rautatii Domnului,ar trebui mai multe aduse in discutie.
Intrebari ca si de ce, e adevarat, a facut ceva cu un motiv bun? E Dumnezeu si poate face ce vrea, poate acei nascuti au ajuns ingeri care au un rol bun, poate ceva e fals in ideea ta.

| Mikhtarian a răspuns (pentru GutuvanMorgan):

Tipic,hai pa.

| 1DeadMemories a răspuns:

Care e scopul ala oferit de crestinism?
Bah,sunteti saraci cu duhul,ca sa ma exprim pe intelesul vostru.Un ateu are aceeasi viata ca orice alt om,n are coarne,par pe limba,bla bla.Ti se pare ca un ateu nu are familie,copii,o cariera,ca nu face acte caritabile? Neah,dupa parerea voastra un ateu traieste de-a-n piulea,manca, bea, doarme, fote, n are griji, n are viata sociala.

Enough...ca m am nevrozat laughing)))

| Calininio a răspuns:

Te-ai intrebat vreodata daca viata are nevoie de un scop? Pentru mine cel putin scopul vietii este sa dau vietii un scop.

| andri22 a răspuns:

Buna imi place mult ca ai venit cu o intrebare ca asta pentru ca o sa primesti si un raspuns:Rostul vietii omului pe pamant este sa mearga inainte de orice s-ar intampla de or fi bune sau rele trebuie sa trecem peste tot! Asta este viata noastra sa credm in Dumnezeu sa ne rugam sa ii multumim pentru tot in primul rand ca ne-a creat si in al doilea rand pentru ca ne-a iubit prea mult si si-a dat viata pentru noi "oamenii", care gresim mereu.
Telul vietii credinciosilor crestini ortodocsi este sa ajunga in cele din urma in varful scarii. Urcusul pe aceasta scara se aseamana cu urcusul pe muntele Tabor, caci pe oricare versant am urca, acolo sus, ne asteapta Dumnezeul nostru Iisus Hristos, cu bratele deschise. Pe partea stanga urca calugarii, iar pe latura din dreapta urca mirenii. Deci, si unii si ceilalti isi doresc acelasi lucru: MANTUIREA!

Iubiti credinciosi,

In mod sigur, toti oamenii care au trait sau traiesc pe acest pamant si-au pus sau isi vor pune, mai devreme sau mai tirziu, in mod inevitabil, intrebarea: „CARE ESTE ROSTUL VIETII OMULUI PE ACEST PAMANT?"

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru andri22):

NU va asteapta nimic bun sau rau dupa moarte, pur si simplu nu exista dovezi. Totul e in mintea voastra. Iluzii, iluzii, iluzii...

| andri22 a răspuns:

Eu sunt crestina dar si noi avem dreptul sa raspundem

| adrian1419 a răspuns:

Rolul tau e sa fii cea mai buna persoana care poti sa fii si sa ajuti omenirea ateismul nu inseamna sa faci fapte rele sau ce vrei tu, inseamna sa fi bine crescut si sa te comporti civilizat mai presus de toate