| AlexAL275 a întrebat:

Ce metode îmi puteți da pentru a învăța mai multe informații într-un timp destul de scurt? Vreau niște metode eficiente cu care să pot învăța mai repede, dar fără a uita peste 5 minute

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Repetarea este Zeul invatarii!

| RAY a răspuns:

Asa ceva este imposibil, in fapt uitam in 30 de secunde peste 80% apoi peste 2 minute, desi in 5 minute cam nu stii nimic

| Sn4k3 a răspuns:

Te concentrezi cat inveti, in rest tine de capacitatea ta.

| brokxy a răspuns:

Eu citesc doar 5 minute si tin minte 3 pagini.Depinde si de starea mea de spirit. Sa fiu relaxata.Dar stii cum am ajuns sa tin minte asa repede. Si chiar daca nu mai citesc peste 5 zile tot imi aduc aminte. Citesc putin si imi aduc aminte pe o perioada lunga. Prima data toceam.Invatam mecanic. Am citit intr-un articol. Daca citesti cu voce tare de cateva ori. Iti ramane informatia in memorie mai usor. La mine functioneaza si daca citesc repede.Eu ii zic scanare.LOL gen te grabesti sa citesti. Si jur ca daca citesc repede mie imi ramane instant in memorie.Incearca si tu.Dar prima data sfatuiesc sa incerc cititul cu voce tare

| eckblume a răspuns:

Invatarea rapida necesita antrenament. Fa-ti harti mentale (scheme cu concepte), subliniaza cuvinte/idei principale. Intelege materialul pe care vrei sa il inveti. Daca esti adeptul gandirii mecanice nu vei reusi sa tii minte pe termen lung ce inveti (ex:o lectie intreaga). De asemenea, trebuie sa fii si motivat. Degeaba vrei sa inveti ceva daca nu ai chef. Lasa telefonul pe silentios fara sa fii tentat sa raspunzi la primul mesaj. Aeriseste camera, fii odihnit si vei avea un mediu perfect pentru invatat. Si consuma fructe, legume + apa (mai putine bauturi energizante). Conteaza alimentatia, somnul suficient.
Citeste cu voce tare sau in gand, plimba-te cand inveti ceva, foloseste culori. Tu stii ce stil ai de invatare. De altfel invatarea aceasta rapida tine si de nivelul intelectual. Unii oameni sunt inzestrati cu o inteligenta extraordinara si pot reproduce pagini intregi in doar cateva minute dupa ce le-au citit. Tu antreneaza-te invatand logic.

| Emazio a răspuns:

Daca nu te pasioneaza subiectul nu stiu, dar daca te pasioneaza pe mine m-a ajutat sa memorez harti si drumuri. Uneori sa imi proiectez 3D in cap imagini, si mi-am antrenat memoria vizuala.