| AlexAL275 a întrebat:

Vreau și eu niște metode de a învăța pe termen lung informații foarte lungi. Gen ca comentariile de la română. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există asemenea metodă. Astfel, actorii unui teatru pe scenă au beneficiul unui sufleur care din culise sau din fosa sufleurului le șoptește replica, ca să le reamintească, să nu se bâlbâie pe scenă.
Comentariile la română sunt un fel de opinie despre o operă literară, compusă de altcineva, părerea lui, digerată și generată de mintea lui. Ca să poți reține măcar esențialul dintr-un asemenea comentariu, ar trebui să citești tu însuți opera respectivă dar nu ca un papagal, ci cu interes. În timp ce citetși să iei notițe, ce ți se pare ție interesant. Apoi citești comentariul și îl compari cu opera citită pe care o ai în minte și cu notițele tale. Apoi analizezi acest comentariu în mod critic, și te întrebi, tu oare ai aceeași părere despre operă? Din nou, cu interes din partea ta, nu ca un papagal care este obligat să învețe ceva pe de rost. Apoi încerci să redai ce ai reținut din comentariu în scris, fără să te uiți la el. Așa îți dai seama ce ai reținut din el. Dar din nou, dacă nu te interesează opera, nu vei reține aproape nimic. Creierul reține ceea ce îl interesează, dacă nu, ce intră pe o ureche, iese pe alta. Așa ai putea reține, iar nu altfel.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Învață ce ai nevoie și după aia repetă în fiecare zi.