| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla in cazul in care ai situatia neincheiata la mai multe materii pe semestrul I? Exista o limita a situatilor neincheiate ce incalcata duce la exmatriculare sau corijenta?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Poti avea situatia neincheiata la mai multe materii pe primul semestru.
Asta nu are legatura cu corigenta.
Poate duce la exmatriculare daca ai si foarte multe absente in acelasi timp, conform regulamentului scolar ( nu neincheierea mediilor duce la exmatriculare ci nr. mare de absente cu care poate se asociaza).
Mediile ramase neincheiate sint lasate asa in semestrul 1 si urmeaza sa se incheie prin ascultare, teza si notare in primele saptamini din semestrul 2.
Daca situatia se intimpla in semestrul2, mediile se incheie prin ascultare in toamna, inainte de corigenta. Doar daca nu se promoveaza se ajunge la corigenta.

2 răspunsuri:
| NormalUser a răspuns:

Depinde in mod normal se pun drept corijente si la 3 corijente ramai repetent, dar eu stiam ca dupa ce se inchieie semstrul sunt vreo 4-5 saptamani in care iti poti incheia media.

| michelia a răspuns (pentru NormalUser):

Nu e nici un " depinde". Se considera situatie neincheiata dupa primul semestru, care poate devenit corigenta doar dupa ce isi incheie media la inceputul semestrului 2 ( depinde ce note ia atunci).