| anonim_4396 a întrebat:

cine se ocupa cu programa școlară și bacul, ministrul învățământului? Haha, as incerca să-i trimit o scrisoare sa putem schimba niste lucruri în tara asta... sper că voi reușihappy

5 răspunsuri:
| xeum a răspuns:

Nu vei reusi sa faci nimic care sa dainuie, obisnuieste-te cu ideea si accepta ca sistemul e zaif. Au fost cativa iesiti din tipar care au incercat, din pacate n-au izbutit nimic. Materia este facuta de niste senili care respecta modelul stereotipic

| Pinkvanilla9 a răspuns (pentru xeum):

Ce păcat că sunt unii copii deștepți care ar putea fi buni pe anumite domenii dar ajung sa fie prost plătiti ori că nu au luat bacul, ori că nu au ce face in Romania. Trist rau, in loc sa ne lase macar sa alegem noi din ce sa l dam sau doamne iartă-ma, da ne gramatica sau ceva util nu chestii pe cale le vom uita după o săptămână.

| xeum a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

Un sistem ideal era cel bazat pe creativitate unde nu notele contau ci aptitudinile jucau un rol mai important.
Ai dreptate, din pacate asta este realitatea pe care o traim, sunt destui de multi profesori ce au parerea ta, din pacate nu au puterea necesara de a face ceva. Foarte multa materie o inveti degeaba, nu o ai nevoie de ea daca nu studiezi filiera respectiva.
Retine doar atat, cea mai buna scoala ramane visul unui om.

| Osneros a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

> copii deștepți
> nu au luat bacul
Choose one

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

La liceu si generala studiezi cam toate materiile care ar putea sa-ti definitiveze traseul in viata. Daca de aici nu-ti place nici una, atunci ce-ti place? Gender studies?
Hobby-urile ti le dezvolti singura, nu-ti trebuie o materie ca sa inveti sa desenezi/canti/pictezi, etc.
Iar daca vrei sa aprofundezi, tii in maini solutiile la toate problemele pe care le-a intampinat umanitatea de cand exista.

Oh, dar daca doar te plangi ca n-ai timp sa-ti dezvolti pasiunile din cauza invatatului, problema e la tine, nu la volumul de munca.
Au fost generatii inainte cu un volum si mai mare de munca, si uite ca au ajuns oameni, n-au stat sa se planga pe TPU.