| nununNuNuNuNUu a întrebat:

Buna TPU big grin
imi poate spune cineva in ce consta profilul "stiintele naturii"? ma refer la ce materii se fac in principal. si altceva. ..cu ce conostiinte din fizica si chimie ar trebui sa pleci din cls a 8a pentru a te descurca in acest profil?

12 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

Profilul se bazeaza pe chimie, biologie si fizica, dar nu scapi nici de mate happy Materia de la fizica si chimie ar trebui pusa foarte bine la punct.

Teoretic, in clasa a 9-a la chimie faci iar chestii cu electroni/protoni/orbitali si legaturile dintre atomi, deci ar trebui sa ai bine fixate notiunile din clasa a 7-a si a 8-a. Sa nu uitam si de problemele cu reactii, numele compusilor stiuti foarte bine.....in principiu, cam tot, deoarece se continua materia si se completeaza cu informatii noi.

La fizica mie imi pare rau ca nu am invatat mai mult in generala, dar m-am pus pe invatat si am recuperat rapid. Mereu ne reproseaza profesoara: "chestiile astea le-ati facut intr-a 8-a!".

Sper ca nu te-am speriat happy Profilul este foarte frumos si daca iti place, o sa fie floare la ureche. Succes!

| nununNuNuNuNUu explică (pentru PopAdrian):

Mersi :* cam ce faceti la fizica? :S

| BlackEyedGirl a răspuns:

Se pune accent pe fizica, chimie si biologie. Intr-a 9-a se fac 3 ore de fizica, 2 de chimie si biologie, iar dintr-a 10-a se fac cate 4 ore de fizica. Tezele sunt: romana, matematica si la alegere 2 dintre fizica chimie si biologie. Matematica se face M2, deci este mai usor spre deosebire de mate-info. Si nu ar trebui sa pleci cu anumite cunostinte din generala, decat sa inveti lectiile pe care ti le da in clasa. Cateva dintre ele se reiau (la fizica- legile lui Ohm si legile lui Kirchoff) dar profesorii sunt obligati sa ti le explice ca pe orice lectie. La chimie sunt lectii noi deci nu iti trebuie decat cunostintele de baza (simbolurile, sa scrii reactiile), iar dintr-a 10-a incepi chimia organica, pe care trebuie sa o inveti si sa o repeti continuu, pentru ca altfel nu o poti intelege.
Sper ca te-am ajutat :*

| Schatzyyyyy a răspuns:

Biologie,chimie,fizica,spaniola sunt cele mai multe ore! Mate cred ca 2, romana 2 sau 3...si dai bac la biologie, spaniola, mate, romana! Trebuie sa ai cunostinte, atat cat stii! Oricum in a 9 a vei mai relua ce ai facut in generala, apoi faci materia de liceu!

| BlackEyedGirl a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Eu sunt la stiinte ale naturii si nu facem spaniola straight face si limbile straine facem cate 2 ore din fiecare, iar la mate se fac 4 ore, nu 2 si la romana, 3

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru BlackEyedGirl):

Aha eu nu stiu, in Brasov asa ehee hee

| nununNuNuNuNUu explică (pentru Schatzyyyyy):

Mersi :*

| Hugef a răspuns:

Profilul stiintele naturii consta in faptul ca vei pune mai mult accentul pe biologie, fizica si chimie. In clasa a 9-a, o sa fie acelasi orar (ca numar de ore) cu cel de la mate-info, abia din clasa a 10-a incep sa apara mici diferente. Nici de mate nu scapi, dar avand in vedere ca este nivelul M2, ai sanse sa intelegi si nu iti dea prea mari batai de cap.
In ceea ce priveste fizica, ar trebui sa fie cat de cat fixate anumite notiuni de optica si mecanica (aceastea le vei studia in clasa a 9-a), dar oricum e foarte probabil sa vi le aminteasca profesorul si nu va fi aceasta vreun hop. Optica nu este foarte grea, insa la mecanica e ceva mai greu, cel putin asa mi s-a parut mie.
La chimie trebuie sa fii mai bine documentat ca la fizica. Se va relua intr-o oarecare masura toata materia cu reactii (le vei mai folosi), dar vei incepe sa faci si elemente de noi de structura a atomilor, straturi electronice si toate cele. In concluzie, chimia de-a 9-a se mai leaga inca de ce-ai facut in generala si anumite chestii se mai pot relua. Insa nu-ti face prea mari griji, din clasa a 10-a incepi chimia organica care e complet diferita si nu ai nevoie de mai nimic din ce ai facut in generala.
In general, mie imi place la stiinte naturii. Se combina materiile si rezulta ceva placut (zic eu). In clasa a 9-a o sa ai 4 ore de mate si de romana (si de engleza daca e profil intensiv), 3 de fizica, 2 de chimie, bio si TIC si cate una din celelalte. Din clasa a 10-a, iti vor scoate o ora de romana ce va fi inlocuita cu una de chimie si dintr-a 11-a vor aparea modificari majore in orar. Elementul de noutate, ca materie, va fi informatica care nu e tocmai foarte usoara daca nu o prinzi de la inceput. O vei studia si in a 10-a si se cam leaga materia, deci te sfatuiesc sa fii pe faza. Succes!

| nununNuNuNuNUu explică (pentru Hugef):

Mersi :* notiunile de mecanica la ce se refera? :S

| Hugef a răspuns (pentru nununNuNuNuNUu):

Pai se cam reia ce ai facut in generala si se adauga elemente noi. E bine sa ai fixate notiunile de baza la viteza, greutate, forte de frecare, elastice etc pentru ca iti va fi mai usor. Profesorul le va relua probabil, dar una e sa inveti de la 0 si alta e sa adaugi doar elementul de noutate al lectiei.

| nununNuNuNuNUu explică (pentru Hugef):

Aa da big grin mersi smug