| PaaTrIssIa a întrebat:

daca de exemplu in Romania as avea meseria de Procuror si m-as muta in Turcia, acolo as mai putea avea aceasta meserie? Inca sunt mica, am 12 ani.
Sau daca acolo nu conteaza studiile din Romania, as putea sa ma transfer dupa ce dau bacul la o facultate de drept in Turcia?
La liceu pot alege sa fac filologie dar sa includa si limba Turca?
Va rog sa raspundeti pe rand la toate intrebarile, si sa imi explicati. Sunt inca mica, dar trebuie sa ma gandesc la viitorul meu, va rog mult de tot, sa raspundeti la toate intrebarile..Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu se poate, pentru a fi procuror in Turcia trebuie sa fii cetatean turc si sa fi absolvit facultatea de drept in Turcia.
2. Daca stii limba vei putea urma o facultate de drept in Turcia, bineinteles daca reusesti la admitere.
3. Poti urma orice profil de liceu, dar nu cunosc profil de filologie cu limba turca. S-ar putea sa fie in Dobrogea liceu in limba turca sau sectii in aceasta limba, dar aceasta presupune cunoasterea limbii.