| XxPufosheniaXx a întrebat:

De curand am fost admisa la liceul teoretic "Gheorghe Sincai" din Zalau si merg pe profilul "filologie". Bun, toate bune si frumoase pana aici. Azi am fost la inscriere, sa-mi depun dosarul si am fost intrebata ce aleg, engleza inteniv, sau franceza intensiv. Eu voiam sa merg pe simplu, romana, dar nu pot, nu mai este profilul respectiv sad. Acum problema e ca in toamna trebuie sa dau un fel de examen, stiti voi, pentru a-mi verifica cunostiintele din limba care am ales-o (engleza). Intrebarea mea e, ce se intampla daca nu iau acel examen? Eu nu ma prea descurc cu limbile straine. Este doar o clasa de engleza intensiv si una de franceza. Daca nu o sa il iau nici la engleza, nici la franceza, ce se va intampla? O sa ma reprofileze? Si daca da, atunci cum? Si unde? Nu am inteles nici acum treaba asta si sper sa ma lamuriti voi.
Dau funda pentru raspunsul care ma ajuta!
Multumesc, anticipat! happy

10 răspunsuri:
| Monyyyyy a răspuns:

Hei ai luat probele peste 6 a-au tea lăsat tot acolo si eu am vrut la acel liceu dar am avut cu cateva sutimi mai mici dar o sa ma transfer, deci cum o fost imi zici te rog?sad happy

| sirD a răspuns:

Tu nu sti nici romana, ai gresit categoria

| XxPufosheniaXx explică (pentru sirD):

Nu am gresit categoria. Am ales-o pe asta intentionat.winking

| NASA10 a răspuns:

Tu acum treci la liceu ce frumos si eu intru eu am ales stiinte ale naturii am vrut sa aleg acel profil si eu dar mi s-a parut cam greu cu limbile astea straine. Asta e ti-ai facut-o cu mana tam daca de exemplu iti alegeai profilul mate-info era mult mai usor (adica nu se facea asa multa limba straina se facea mai multa matematica) ce profil ti-ai ales dupa filologie?

| XxPufosheniaXx explică (pentru NASA10):

Stiinte sociale dupa filologie

| DaKing_ALex'ww_1998 a răspuns:

O sa te reprofileze la urmatoarea optiune pusa de tine. La acel examen trebuie sa iei 5 sau 6 ca sa il treci cu bine, dar am impresia ca daca nu sunt destule locuri ocupate o sa bage cu elevi cu note mai mici

| XxPufosheniaXx explică (pentru DaKing_ALex'ww_1998):

Inca o intrebare. O sa fie si proba scrisa si orala, sau doar scrisa?
Cam in ce consta proba scrisa? Am tot cautat pe internet, nu gasesc nimic.

| NASA10 a răspuns (pentru XxPufosheniaXx):

Proba scrisa orala nu sad

| DeeaMarry a răspuns (pentru XxPufosheniaXx):

Si orala, si scrisa.
La proba orala o sa tragi un bilet, pe care poate fi o imagine sau un text, cu cateva intrebari pe baza ei/lui.
La proba scrisa o sa fie exercitii de gramatica si vocabular, gen reported speech, conditionals, multiple choise, exercitii cu timpurile verbelor.
Cam asa a fost la mine.