| TralalaxD a întrebat:

:*
Hmm. Am nevoie de ajutorul vostru. Este vorba de liceu. Dacă îmi puteţi spune care e mai ok. Adică, ştiinţe sociale sau filologie? La ce se dă teză, bacul, ce materii se fac, şi dacă, la ştiinţe sociale ai diplomă că ai terminat liceul, că din câte ştiu la ss nu se dă diplomă la terminarea liceului, decat diploma de la bac. thinking Şi după părerea voastră care ar fi mai. uşor? Şi pe ce se bazează fiecare profil.
Fundă celui mai de ajutor răspuns. :3

Răspuns Câştigător
| Diiana232997 a răspuns:

La ambele profile se fac urmatoarele materii ( pana in clasa a XI-a ):
Romana, Engleza, Franceza, Latina, Matematica, Fizica, Biologie, Chimie, Religie, Desen, Muzica, Sport, Logica ( clasa a IX-a ), Psihologie (clasa a X-a ), Educatie antreprenoriala ( clasa a X-a ), sper ca nu am uitat nimic. Din clasa a XI-a la filologie nu se mai face matematica, chimie, biologie, fizica si doar o materie numita Stiinte, in timp ce la stiinte sociale inca se mai studiaza.
La filologie dai teze din : engleza, romana, latina, istorie/geografie.
La stiinte sociale : romana, logica, engleza, istorie/geografie.
Filologie se axeaza mai multe pe limbi, adica engleza, romana si franceza pe cand stiintele sociale se bazeaza pe istorie si materiile : logica, psiholohie, filozofie. Mai usor ar fi la filologie deoarece din clasa a XI-a scapi de materiile mai " grele ", dar te sfatuiesc sa nu iti alegi un profil deoarece iti pare mai usor, ci sa iti alegi unul in functie de materiile care iti plac.

1 răspuns:
| zurick a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/url
Alegerea nu mai tu poti sa o faci!