| anonim_4396 a întrebat:

Ieri,niste colegi au parat ca noi din clasa am avut telefoanele. Azi,pe grupul clasei unul dintre ei m-a amenintat ca,,sa iti dai jos ochelarii ca nu am chef sa ii platesc" si altul,, ba hai sa-i dam meciul" si multe injurii. Am dreptul de a-I arata directorului scolii aceste mesaje si la politie?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Deci alto colegi au parat si tu esti cel amentintat? Sau tu esti ala care a parat?

| Dani0678 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu. Eu sunt acela amenintat, doi dintre ei au parat

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dani0678):

Pai zi-le celor suparati ca n-ai fost tu si daca nu se calmeaza vorbesti cu dirigintele clasei.

Si da, amenintarile online se pun ca amenintatri, poti contacta politia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai, dar în acea zi să îți dai jos ochelarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine fii atent și spune-l dacă mănâncă în oră

| SimonaSimona01 a răspuns:

Bună! Chiar îmi pare rău de aceasta situație. Pentru a te proteja pe tine, ar trebui să-i spui mamei sau tatălui toată situația. Părinții pot veni la școală și sa înștiințeze un profesor despre incident și amenințările primite în decursul zilei. Nu cred ca este atât de grav ca să mergi la politie, doar dacă aceștia chiar te-au lovit.
Sa ai o zi frumoasă!

| lorena66 a răspuns:

Nu încerca sa rezolvi singur problemele de acest fel, mai ales cand este implicată agresiunea/amenințările.
știm ca pâra nu este indicată, caci ai putea atrage și mai mult ura. Dar in cazul tău-care e mai greu de rezolvat de unul singur- ar trebui sa vorbesti cu diriginta/tele clasei. să nu mergi întâi la director, cazul poate fi rezolvat de colectiv. și, dacă este nevoie neaparat diriginta/tele va lua legătura cu părinții tai, eventual intr-un final, dacă sa considera ca este nevoie—cu directorul.
Dar nu cred ca se va ajunge la conflicte prea mari. cel mai probabil cei care au scris aceste mesaje vor primi un referat (dar înainte are loc un consiliu profesional, unde majoritatea trebuie sa fie de acord cu asta, pentru ca referatul sa fie întemeiat) prin care -dacă au note bune- li se va da un termen de 8 săptămâni, timp in care dacă mai are loc un conflict la care ei fac parte, vor fi sancționați. dacă nu mai intra in "belele", nu vor păți nimic. Dar dacă au note rele, un istoric mai lung - ce-i drept - de boacăne vor fi articulați cu un punct jos la purtare și, la alegerea profesorului vor primi o pedeapsa precum: "o săptămâna in banca!"
și eu am avut cazuri in clasa, stiu foarte bine despre ce este vorba. Nu-ti fie frica sa-i "torni", data viitoare vor avea un motiv pentru care sa nu se ia de tine!

| gaminj a răspuns:

Cred ca da