| Feri5 a întrebat:

Bună TpU! Mă aflu în încurcătură!
Azi am dat test la chimie, iar profa ne anunțase că problemele vor fi la fel cu cele lucrate în clasă.
Anunțul a fost făcut cu o săptămână în urmă, iar colegii se apucaseră să învețe rezolvarea ca pe o poezie așa de frumoasă pe care vrei să o spui lui Eminescu!
În fine, a venit și ora de test și când colo ce să vezi? Profa a xeroxat problemele din manual și ni le-a dat ca test și încă vreo 20 de probleme lungi și doar 40 de minute am avut la dispoziție.
Eu care credeam că ne va da probleme asemănatoare cu alea, măcar ceva logic să fi fost, să vadă că am înțeles din ce ne-a explicat, am ajuns să nu mai înțeleg nimic.
De ce se pun note pe tocit? De ce nu se ia în considerare conexiunile logice pe care ar trebui să le facă fiecare elev?
Ce este de făcut în situația asta? Le-aș fi rezolvat corect, dar timpul s-a dus să facă un duș și m-am grăbit.
Vi se pare corect?
Ce vor face cei care vor da la medicină?
Vor învăța grilele pe de rost?

Răspuns Apreciat de Editori
| Hope1992 a răspuns:

Sa stii ca majoritatea invata asa tocit cum spui tu, dar e in dezavantajul lor. Uite de test si data viitoare concentreaza-te sa rezolvi mai repede.Eu am facut o facultate si cunosc colegi care au trecut doar pe copiat si acum bine mersi au si un job,in viata trebuie sa fii descurcaret si cat mai istet,nu destept.
Eu te-as sfatui sa nu ramai cu gandul la ceea ce s-a intamplat,daca iti place chimia bine,invata cat iti place poti sa cauti si pe internet,daca nu pricepi metoda de notare si te supui si tu fara sa ai foarte multe batai de cap. Stiu ca suna cliseic,dar in viata chiar inveti pentru tine,notele astea nici nu vor mai conta cand vei fi la facultate, important e cu ce ramai.
Sa iti dau un examplu, eu eram genul care ajuta sa copieze lumea la fizica(nu recomand sa faci ca mine, pentru ca e gresit, dar nu imi doream sa pice lumea) si la un test am dat la 3 persoane sa copieze de la mine, apoi eu m-am razgandit(pentru ca niciodata nu sunt sigura) si am schimbat ceva.Eu am luat 8 ceilalti 9 si 10, initial mi-a fost ciuda, dar eu am dat bacul la fizica si l-am luat cu o nota frumusica deci chiar nu mai conteaza ce a fost in trecut.
Si la intrebarea daca vi se pare corect, viata nu e prea corecta, trebuie sa o iei ca atare si sa faci din toate greutatile oportunitati de crestere!

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Astea sunt rezultatele scolii online.

| Feri5 explică (pentru darrio2007):

Noi facem școală cu prezență fizică de când s-a terminat vacanța de Paști!

| darrio2007 a răspuns (pentru Feri5):

Iar inainte ai facut online, nu?

| LittlePoppy a răspuns:

Iata ce vor face cei ce vor da la medicina:
https://www.tpu.ro/......utelor-de/
Inspaimantator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Ce lagatura are scoala online, care e de
vreo 2-3 ani, cu un sistem educational defect care e de decenii?
Incetati sa mai invinuiti scoala online pentru tot ce e defect in invatamant.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Defect ca nu va place scoala? Daca erai atent la orele online nu mai postai intrebarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Dar nu eu am postat intrebarea...
Omule citeste userul inainte sa scrii rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Am fost asa atenta la orele online ca stiu sa citest userul! rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Oricum e valabil si pentru tine. Nici sistemul nu e perfect, ca orice sistem. Dar si pe voi va doare in paișpe de scoala.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede dupa cum scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Ma amuza ca tragi asa concluzii despre mine desi nici nu ma cunosti rolling on the floor
Invata tu 5 ore pe zi (pe langa scoala) sa vedem cat de mult iti pasa
Mediteaza-ti tu colegii la materii, sa vedem cat de mult iti pasa
Fii tu singurul din clasa care nu copiaza, sa vedem cat iti pasa

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca faci asta. Te apreciez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Mie personal imi place mai mult cea online pentru ca:
-la scoala fizica nu se pot opri microfoanele happy si toti colegii mei vorbesc si nu pot auzi nimic din ce predau profesorii
-dirigintele ma obliga mereu sa stau in spate, si ii pune pe aia mai inalti ca si nu vad nimic la tabla
-in clasa mea e cam haos laughing
Eu personal invat mai bine de cand cu scoala online happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc mult! happy

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Să știi că chiar eu îndeplinesc condițiile puse de tine.
Am stat mai mult de cinci ore să învăț (exersez)
Am stat să explic colegilor mei nelămuririle care le aveau.
Și chiar la online am fost singurul din clasă care nu a copiat la un test de biologie când toată clasa a copiat și a luat note mici, deci...

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am de unde sti ce este la tine in clasa. Se pare ca te simti cam nedreptatita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Da... Putin. Profesorii au anumiti elevi favoriti. Dar o sa treacă si astea. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Succes! Mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Si rezultatele scolii fizice care sunt? rolling on the floor

Profesorii sunt aceeasi, disciplinele sunt aceleasi, cantitatea de materie e aceeasi si la scoala online si la scoala fizica.
Cine era atent la orele fizice e atent si la cele online. Cine nu e atent la orele online probabil nu era atent nici la cele fizice.
Daca profesorul era dedicat la orele fizice, e dedicat si la astea online. Daca il durea undeva de elevi la orele online, il doare undeva de ei si la orele fizice.
Iar lectiile sunt aceleasi si la scoala fizica si la cea online.
Harap Alb are acelasi final si la scoala fizica si la scoala online. Moara cu noroc la fel. Si restul lectiilor la fel.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si atentia elevilor la fel.

| LoveSleep a răspuns:

Ești exemplul viu pentru care procentul de oameni realizați și cu o situație financiara e mai mare la cei care s-au descurcat prost în școală decât la cei care au fost cei mai buni.

Dacă femeia a zis ca problemele vor fi la fel, tu trebuia sa le înveți pe alea fie și tocit.
Era o șansă probabil unica, nu cred ca face asa mereu și nu cred ca toți profesorii fac la fel.
Ai destul timp sa îți dezvolți gândirea logica.
Ai ratat o nota făcută ușor.

| Feri5 explică (pentru LoveSleep):

Dar nu mi se pare corect asta. Copiii se vor obișnui așa și nu se vor putea concentra