| Lovelypeaches100 a întrebat:

Poate cineva sa ma ajute cu un proiect la limba engleza? Am textul tot facut, dar trebuie sa il pun in forma gen ziar si nu stiu cum. Va rog scrieti-mi si am sa va dau informatiile prin alte mijloace de comunicare.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un format de ziar (cu coloane de text, imagini, etc.) se poate face foarte usor intr-un editor de text, cum este Word (din MS Office).
Prima data trebuie sa stabilesti formatul paginii: dimensiunile paginii, cate coloane doresti pe o pagina etc.
Al doilea pas este sa faci o tabela cu atatea coloane, cate doresti sa fie pe pagina ziarului tau. Grilajul coloanei se poate face invizibil (pentru tiparire), dar se va vedea palid pe ecranul monitorului.
Din acest moment, trebuie doar sa introduci textele in casutele tabelului, iar pentru pozele care sunt mai late decat o coloana de text vei putea trage marginile laterale ale casutei dorite.
Este ceea mai usoara metoda de a edita o pagina de ziar, revista sau carte.

Experimentand si exersand un pic, vei reusi sa editezi pagina de ziar in scurt timp. happy

Succes!