| Angelique a întrebat:

Puteti sa-mi analizati predicatele nominale va rog, nu neaparat si verbele copulative doar numele predicative ca acolo ma incurcsad
Predicatele nominale sunt:
eram inca prea mic=
era de o exuberanta si de o volubilitate=
era un liber-cugetator=
era sugestiv si viu=
insemnau insa prea putin=
sa ramana pana la urma un nemultumit=
era calm si rar la vorba=
Va multumesc anticipat, Funda :*!

Răspuns Câştigător
| gaabry33la a răspuns:

Trebuie sa intelegi predicatele nominale.cauta pe net sau intreaba profesorul ce exprima, ce determina sau lucruri esentiale.toate predicatele sunt =a exista, a deveni, a se afla,,,.

2 răspunsuri:
| gaabry33la a răspuns:

A fi=a deveni,a se parea,a insemna,a se face,a iesi,a ramane,a ajunge, a se simti,a se crede,a se arata,a sta, a se naste,a se chema, a se numi, areprezenta, a construi(daca nu ai gasit.mersi pentru funda:*:*:*)

| Angelique explică (pentru gaabry33la):

Mersi si eu pentru raspuns:*