| MiSSyoUNow a întrebat:

Se da textul : " Eram inca prea mic pentru a-i fi putut patrunde firea si cugetul. Numai tarziu putui sa aflu... ca Tata era de o exuberanta si de o volubilitate deosebit de simbatica, atunci cand se nimerea sa se simta in largul sau.Mai aflam ca era un liber-cugetator, desi preot. Exemplul sau prindea, caci era sugestiv si viu, toate astea si atatea altele insemnau insa prea putin pentru un osandit sa ramana pana la urma un nemultumit. Acasa era calm si rar la vorba, dar nu ursuz. " Cine stie sa identifice predicatele nominale si sa le analizeze? Fundita si vot! >big grin

3 răspunsuri:
| Andreyna4 a răspuns:

Eram, a-i fi putut, tata era,era un liber-cugetator, era sugestiv, insemnau, era calm, acestea sunt predicatele nominale iti dau un exemplu restul faci tu :era calm=P.N.format din:a)era-verb copulativ si b)calm(cum era?)N.p exprimat prin Cc de mod caz N sau Ac mai departe fa tu

| MiSSyoUNow explică (pentru Andreyna4):

Mai astept cateva raspunsuri, daca al tau e cel mai complet iti dau fundita! :*

| Oprita_Bogdan_Sebastian_1993 a răspuns:

Ai primit si tu tema asta.