| Celldweller a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine sa gasesc predicatele nominale sad

"Eram inca prea mic pentru a-i fi putut patrunde firea si cugetul.Numai tarziu putui sa aflu ca Tata era de o exuberanta si de o volubilitate deosebit de simpatica, atunci cand se nimerea sa se simta in largul sau.Mai aflam ca era un liber-cugetator, desi preot... Exemplul sau prindea, caci era sugestiv si viu...Toate astea si atatea altele insemnau insa prea putin pentru un osandit sa ramana pana la urma un nemultumit.Acasa era calm si rar la vorba, dar nu ursuz."

Răspuns Câştigător
| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Predicatul nominal este alcătuit dintr-un verb copulativ și unul sau mai multe nume predicative.Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o însușire (îl califică) si arată cine este, ce este sau cum este subiectul.

=> predicatele nominale sunt:
eram; era; era; prindea; sa ramana; era.

| rocsyRocs a răspuns (pentru AmyAmaLyAAA):

Eram mic / era de o exuberanta si de o volubilitate / sa simta/ era un liber-cugetator/ era sugestiv si viu/ sa raman un nemultumit/ era calm si rar

1 răspuns: