| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate spune cineva dacă licența, masterul și doctoratul trebuiesc urmate la aceeași universitate sau pot fi urmate și la alte universități?
Adică de exemplu urmez cursuri la licență la o universitate și doresc să urmez cursuri la master la o altă universitate. Se poate și așa?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu trebuiesc urmate la aceiasi universitate!--- poti urma un program de studii de licenta la o universitate apoi un program de studii masterale la alta universitate si, final, o scoala doctorala din cadrul altei universitati, diferita de cele doua de dinaintea ei.
Ceea ce trebuie sa stii este faptul ca cele trei nivele(licenta, master, doctorat) Nu se pot parcurge simultan(in acelasi timp). Acestea se pot parcurge intr-o anumita ordine prestabilita : licenta->master->doctorat.

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se poate dar depinde și de domeniu.
De exemplu la Politehnica, după 4 ani de facultate nu mai ai practic diploma de inginer, ești un fel de licențiat in acel domeniu, iar ca sa fii inginer trebuie sa urmezi masterul in domeniul tehnic, preferabil la acea facultate, adică dacă te duci la ASE s-a cam stricat treaba.
Dar in unele domenii e bine sa urmezi master pe alt domeniu, astfel poți avea alta specializare.

| catalan98 a răspuns (pentru Bondarel99):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru HummingMarine):

Asa ne-a spus conducerea, asta se aplica acum. Restul e alegerea studentilor. Si oricum nu e mare branza, studentii la master se duc o data sau de 2 ori pe saptamana.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Poti foarte bine sa faci studiile de licenta la o facultate, masterul la alta si doctoratul la a treia. Multi fac asta, si eu am doua facultati din Universitate si masterul in altceva, ce am avut nevoie in profesie. Dar mai natural este sa te specializezi intr-o arie din ce in ce mai ingusta in timpul facultatii, te specializezi mai mult prin tematica masterului, si apoi si mai mult prin doctorat, iar pe masura ce te specializezi, strangi legatura cu profesorii care au aceeasi problematica. Ca sa ai aceleasi drepturi cu un absolvent al facultatii de patru ani, cum se facea acum vreo zece ani, trebuie sa ai acum facultatea plus masterul.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru HummingMarine):

In IT trebuie sa stii sa programezi bine. Ai nevoie de licenta, dar decat sa faci master mai bine lucrezi mai mult, chiar licenta poti sa o amani, dar am scris asta, ce se intampla, raspunzi fara sa citesti?

| minrest a răspuns (pentru HummingMarine):

Iar in general, eu cu facultatea de patru ani pot preda la generala si liceu, unul cu facultatea de trei ani poate preda la generala. Ca sa predea la liceu, ii trebuie master si modulul Psiho-Pedagogic II. Unde lucrez sunt pe studii superioare, dar cei cu facultatea de trei ani plus master nu au studii suficiente sa dea examen pe post. Si tot asa, comform cu Procesul de la Bolognia.

| tril a răspuns:

Daca este in aceeasi specialitate, da.

Răspuns utilizator avertizat