| PintiliMihaita a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si din cate stiu trebuie sa dau simulari la romana si mate, iar unii autori nu sunt in programa.
Rugamintea mea este daca imi puteti da si mie o lista cu operele incadrate in programa ca nu mai am bibliografia.

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Aceasta este programa integrala a examenului de bacalaureat:
''Povestea lui Harap-Alb"-Ion Creanga
"Moara cu noroc"-Ioan Slavici
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi'/"Patul lui Procust''-Camil Petrescu
"Baltagul"-Mihail Sadoveanu
"Ion"-Liviu Rebreanu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Morometii"-Marin Preda
"O scrisoare pierduta" - I.L.Caragiale
"Iona"-Marin Sorescu
Cate o poezie(depinde care o preda profesoara voastra) apartinand urmatorilor poeti: Mihai Eminescu, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Lucian Blaga, George Bacovia, Nichita Stanescu
Succes la simulare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacia literara, Alexandru Lapusneanul, Baltagul, O scrisoare pierduta, Harap-Alb, Junimea, Luceafarul, Ion, Moara cu noroc.