| Anonim007X a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si as vrea si eu mai multe informatii despre profilul uman. Care e diferenta intre filologie si stiinte sociale? Si la ce se dau tezele si bacul la fiecare? Am auzit ca din clasa a XI-a nu se mai face mate...

Răspuns Câştigător
| Ioana22B a răspuns:

STIINTE SOCIALE->teza la:romana, geografie/istorie, engleza si logica (cls. 9-a), psihologie(cls. 10-a), sociologie(cls. 11-a), filozofie(cls. 12-a).
FILOLOGIE->teza la:romana, geografie/istorie, engleza, latina.
Diferenta este ca la filo se pune mai mult accentul pe limba romana si limbile straine in timp ce la stiinte sociale pe psihologie, istorie, filozofie etc.
Bacul il dai in ambele cazuri la romana, istorie si geografie/psihologie/filozofie/logica/sociologie (una la alegere)
La filologie NU se mai face mate dintr-a 11-a in timp ce la stiinte sociale vei continua cu 2 ore pe sapatama tot liceul.
Sper ca te-am ajutat! happy

5 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Buna happy
Eu sunt la stiinte sociale.
Dau teza la istorie, romana, logica si engleza.
Iar bacul la istorie, am de ales intre logica si geografie, engleza si romana.
Si da, ai dreptate, din a 11-a terminam cu matematica.
Daca mai ai dubii da-mi un mesaj privat.

| Anonim007X explică (pentru pwp):

Buna! Nu iti pot da mesaj pe privat pentru ca sunt membru junior, asa ca te intreb aici. La stiinte sociale se mai face mate, fizica, chimie si biologie din clasa a XI-a? Eu stiam ca la filo nu se fac, dar la socio da.

| pwp a răspuns (pentru Anonim007X):

Chimie nu mai e sigur!
Iar matematica va fi optional.

Răspuns utilizator avertizat
| deedeetzi a răspuns:

La filologie dai teza la romana, engleza, istorie/geografie si latina, si dincolo la fel. Diferenta este ca la stiinte faci multa istorie si geografie, si faci matematica pana in clasa a 12a (o ora in a 11a si a 12a), iar la filologie nu mai faci din clasa a 11a mate, biologie, fizica si chimie, ci doar o ora, de stiinte.
Mult succes la admitere!