| Belllla a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si vreau sa merg pe uman ca sa scap de bacul la mate. Unde ma sfatuiti sa merg, filologie sau stiinte sociale?

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
axeaza-te pe profilul care crezi ca ii poti face fata, nu trebuie sa alega nimeni in locul tau, e ca si cum ai face ceva impotriva vointei tale..mult succes pe viitorhappy
O zi frumoasa sa aihappy

| michelia a răspuns:

Daca esti atrasa mai degraba de disciplinele umaniste, ai de ales intre filologie si stiinte sociale.
Desi ambele profile au un trunchi comun consistent : nr. de ore si programa la romana, istorie, geografie, limbi straine sint cam aceleasi si consistente, pe cind mate, fizica, stiintele in general nu au o pondere importanta ( cam dispar chiar din clasa a 11-a), totusi difera prin cite ceva.
Ca materie noua se va face la ambele latina, obiect la care cei de la filo vor da si teza.
Logica, psihologia, sociologia, filosofia se vor face pe rind la ambele profile, dar sint considerate firesc specifice stiintelor sociale si au o pondere mai mare decit la filologie ( de aici se va da alta teza de catre cei de la stiinte sociale).
In ce priveste limbile straine, cei de la filologie au citeva ore in plus in programa. Acelasi lucru e valabil si pentru limba romana, firesc. De asemenea, exclusiv la filologie se studiaza si literatura universala.
Daca ai inclinatie catre literatura in general, catre limbi straine, daca esti creativa, imaginativa, ti se potriveste mai mult filologia.
Daca te atrag disciplinele umaniste dar nu excelezi in ce priveste literatura si limbile, alege stiintele sociale.
De la aceste doua profile poti urma litere, limbi straine, drept, psihologie, jurnalism, filosofie, istorie etc

| SoranaCs a răspuns:

Filologie,acolo sunt si eu si este foarte usor, adica faci 2 ore de matematica pe saptamana

| Lollipop023 a răspuns:

Buna. Si eu sunt la filologie si este foarte bine. Fizica, matematica si chimia dispar din clasa a 11-a. Limbi straine o sa faci: engleza, franceza, latina (eu fac si germana). Deci dupa parerea mea este mai bine la filologie.

| Belllla explică (pentru Lollipop023):

Si am inteles ca se da bac si la engeza. Asa e?

| Lollipop023 a răspuns (pentru Belllla):

Da se da bac si la engleza: oral, scris si audio.