| anonim_4396 a întrebat:

Sunt în clasa a opta și între 8 și 12 iulie trebuie să îmi aleg opțiunile pentru liceu.
Voiam să vă întreb, pe cei care sunteți deja la liceu: dacă un liceu are la un profil 56 de locuri, împărțite în două clase de 28, cum se face repartizarea elevilor pe clase? Alfabetic nici nu încape vorba, dar am auzit diferite opinii total diferite - unii spun că evident că în funcție de medie, descrescător, iar alții spun că nu ar fi corect să fie după medie, și că unul este repartizat în clasa A, iar cel care urmează după el în clasa B și tot așa.
Mi-ar plăcea să îmi răspundă cineva care are informații sigure, nu doar păreri personale, pentru că mi se pare foarte confuz ca cineva să zică ceva, iar altcineva să zică total opusul.
Vreau să știu asta pentru că e o colegă care vrea la același profil ca și mine și chiar nu vreau să pic în aceeași clasă cu ea. Nu am nimic cu ea doar că tot timpul vorbește urât și se ceartă cu toată lumea și chiar nu aș vrea să fiu în aceeași clasă cu ea încă patru ani.
E un profil de științe, eu am media de admitere 9, 45, ea are cam 8, 50, de aceea speram să aflu sigur dacă repartizarea în clase e aleatorie sau nu.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "informaţii sigure" deoarece fiecare liceu are propria sa metodologie de repartizare a elevilor/de formare a claselor!

În general, atunci când sunt mai multe clase la acelaşi profil & specializare, repartiţia pe clase se face în ordine descrescătoare a mediei de admitere.
Dar NU este obligatoriu...

Listele cu elevii din fiecare clasă se afişează ( cel mai târziu ) în perioada 1-14 septembrie la Avizierul liceului happy
Sau, cel puţin, aşa ar trebui...

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| Omi777 a răspuns:

Buna, se repartizeaza dupa medie, pe noi asa ne a repartizat. Nu ti fa griji, cu totii avem diferite tipuri de colegi si trebuie sa i suportam indiferent de defectele lui, cu totii avem defecte, nu? Sper ca te am lamurit, papa!

| Valenziana a răspuns:

Salut! De obicei se repartizeaza dupa medii, primii 28 intra intr-o clasa, restul in cealalta. Dar se poate schimba in functie de liceu.

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna, la mine in liceu se face altfel, sunt 56 de elevi pentru 2 clase, 1 intra la prina clasa, al doilea la a 2-a, al 3-a la prima, al 4-lea la a doua clasa si tot asa. La alt liceu din oras se ia in ordine aleatorie, deci depinde si de liceu. O seara faina!