| Kross a întrebat:

Buna tpu.Sunt in clasa a12a,la profil filologie si nu stiu ce facultate sa urmez astfel incat sa gasesc loc de munca bine platit dupa terminarea acesteia. Punctul meu forte este geografia,m-am gandit la varianta de turism, dar am auzit ca nu se cauta deloc.Pasiunea mea este medicina, in special partea de nutritie.La ce facultati as avea sanse reale sa intru si de la care sa ies cu loc de munca bun? Astept opinii big grin.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Avand in vedere ca in clasele IX-X ai facut doar o ora de biologie pe saptamana, iar din clasa a XIa nu ai mai facut, nu stiu ce sanse ai sa intri la medicina fara sa te pregatesti intens cu un meditator.

In schimb poti merge la Litere, Limbi Straine, Politie, Drept.

| Kross explică (pentru AC4S4):

La politie am auzit ca e f greu sa intrii.Despre geografie ce parere ai?

| AC4S4 a răspuns (pentru Kross):

Poti deveni meteorolog sau profesor. E frumoasa geografia, mereu mi-a placut, dar nu in sensul sa raman in domeniu cu astahappy.

Din toate facultatile, dreptul e cea care merita cel mai mult(pe profilul uman). Si nu ai de ce sa nu poti, adica unii merg la medicina, la informatica, matematica, dreptul e micuta pe langa astea.

| Kross explică (pentru AC4S4):

Si eu as fi preferat dreptul, dar in ultima vreme auzisem ca ramai somer cu el fiindca piata e suprasaturata de persoane care au facut dreptul si de asta ma feream.Multumesc pentru raspunsuri!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca te referi la ghid turistic sa stii ca poti sa gasesti posturi dar trebuie sa stii o limba straine mai rar stiuta prin tara cum e germana. Vara-mea stie foarte bine si se angajase ca si ghid si avea zile cand castiga si 200-300 de euro pe zi (chiar nu glumesc)