| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa va cer o parere. Cate limbi trebuie sa cunosti ca om? Care anume? Pana la ora actuala cunosc limba engleza insa nu la perfectie, putina franceza si cateva cuvinte in koreana; nu stiu nici cum si nici unde sa invat mai multe limbi ex :germana, spaniola; cursuri nu pot sa fac, fiindca fac deja la altceva si nu imi mai da bani si pentru alte cursuri

Răspuns Câştigător
| eltina a răspuns:

Cate limbi sa cunosti ca om? Poi stii cum e vorba aia cu cat mai multe cu atat mai bine. Fiecare dintre noi trebuie sa stie cat mai multe limbi straine pentru a nu avea probleme mai tarziu in caz ca ajunge prin vreo tara. Cat despre germana si spaniola sunt limbi care se fac la scoala la mine una se facbatting eyelashes. Insa nu sunt obligatorii. De ce? Simplu pentru ca in momentul in care te vei duce la un interviu sau in alta tara limba franceza si engleza au prioriate :p Eu pot sa iti spun ca limba spaniola am invatat din filmewinking e foarte usora conteaza sa vrei happy oricum engleza si franceza daca le'ai stii la perfectie ar fi de ajuns

7 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Grimes! Nu există un barem pentru numărul de limi străine pe care trebuie un om să le știe. Știu doar că prea multe nu strică, dimpotrivă reprezintă un atuu. Dacă ai înclinații poți învăța limbi străine toată viața, noi avem un prieten care face acest lucru la 50 de ani, vorbește fluent 7 limbi și mai învață dialecte africane...
O seară cu zâmbet să ai!

| eoooo a răspuns:

Spaniola.e am invatat-o de la telenovele.si Italiana e aproape la fel.se gasesc de cumparat carti cu DvD-uri.in librariile Diverta le gasesti sigur. Engleza si Franceza le inveti la scoala.Eu mai stiu pe langa astea 4 si Ucrainiana. pentru ca mama e de acolo si m-a invatat.am 14 ani si mai vreau sa invat ceva limbi.ar fi bine sa stii macar 4winking

| NoNameNeeded a răspuns:

Eu engleza am invatat-o singura (nu ma credeti treaba voastra tongue) de mica de la filmele de la TV happy De asemenea si Spaniola si Portugheza (in Portugheza era o telenovela Ciocolata cu Piper) Germana am invatat-o la scoala iar din Italiana mai pricep cate ceva big grin dar mie cel mai mult imi place engleza si de aceea vreau sa ma axez pe ea big grin (stiu stiu nu va pasa chatterbox) dar nu conteaza cate numai sa stii cate ceva hmmm la 14 ani stiu sa vorbesc 5 limbi big grin

| TheCritic a răspuns:

Mda...cu cat mai multe, cu atat mai binebig grin.Eu am invatat sa vorbesc si pe alte limbi calatorind sau locuind pe o perioada mai lunga de timp intr-o anumita tara.La 15 ani stiu:romana,engleza,germana,olandeza,spaniola,latina-stiu ca e cam ciudat, franceza si putina italiana. Unele le-am invatat de placere, altele... obligatalaughingAs vrea sa invat greaca.

| mihaitudor973 a răspuns:

Depinde de tine cate poti invata. De exemplu, Dimitrie Cantemir - sper ca ai auzit de el - vorbea 12 si scria in 10. Din cate spui tu ca stii, nu mai ai foarte mult ca sa ajungi ca el... happy. Bafta!

| FuNdITaPeNtRuMiNe a răspuns:

Pai este bine ca sa stii maximim 3-4 limbe ca de exemplu:romana(bine asta o stii),engleza(perfect),germana, sau italiana e bine daca stii mai multe limbi fiindca te poti descurca in viata mai bine si iti gasesti de lucru mai repede, dar daca vrei sa inveti ca de ex limba germana poti sa apelezi la internet sau iti iei o profesoara de limba germana sau din carti pentru incepatori sper ca te-am ajutat o zi buna sa ai pa pa:*!

| Andreeabiaa a răspuns:

Koreeana nu trebuie s-o inveti este o limba pe care o stiu foarte bine dar am invat-o de distractie. limbile sunt: engleza, franceza, germana