| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca ar trebui introduse ore de educatie juridica in scoli?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur ar trebui si cred ca ar fi de interes si pentru elevi.

| Curious2 explică (pentru Ioandelasal):

Ca absolvent de drept, era normal sa fii de acord.
Daca o sa fie interesant pentru elevi, asta depinde de fiecare elev.
Poate pentru elevii de la sectia UMNA va fi mai interesant decat pentru cei de la sectia REAL sau ma rog, asa ar fi logic.
Poate vor fi introduse numai pentru clasele de gimnaziu, nu si pentru cele de liceu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Curious2):

Nu numai pentru ca sunt absolvent de drept am parerea pe care am exprimat-o.
Am vazut cat am lucrat si vad si aici foarte multi utilizatori fara cunostinte minime si nu ma refer neaparat la teoria dreptului ci cunostinte practice: carui organ te adresezi pentru un anumit act, cum sa faci o cerere, ce acte este obligatoriu sa fie autentificate, ce drepturi si obligatii ai in diferite situatii, etc, incepand cu drepturile si obligatiile fundamentale prevazute de Constitutie.

| Adry05 a răspuns:

Da, și educație financiară unde să te învețe ce e dobânda, cum faci bani, cum funcționează băncile etc. nu prostiile care se predau la economie

| sierra1 a răspuns:

și pentru circulație
și sexuală
și financiară
și de afaceri
...și și și de nu mai incap in orar!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nee.

| Catrice a răspuns:

Parca astea se făceau la orele de civica din generala thinking

| Werrich a răspuns:

Și eu am făcut Dreptul dar nu sunt de acord. De ce? Au multe materii similare ca de exemplu Cultură Civica.

| StrongHeart a răspuns:

Da,sa isi stie drepturile si obligatiile, mi se pare normal.

| Iote a răspuns:

Ar fi necesare. Nu sa scoata juristi din toata lumea. Dar sunt extrem de multi care habar nu au de cele mai elementare notiuni juridice. Din acest motiv se fac foarte multe greseli. Din acest motiv se inseala rudele intre ele. Din acest motiv... multe.
Asa cum ar trebui introdusa si educatia economica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai Educaţie juridică ci şi Educaţie financiară, Educaţie sexuală şi Educaţie rutieră.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ce educație rutieră? nu toți își iau carnetu și dacă aleg să și-l ia oricum faci atunci. care-s „șmecheri" care nu „se lasă ei la lege că nu-s oi" pot să facă până la finalu vieții că tot ireponsabil o să conducă. Iar ca pieton...nu cred că-ți trebuie educație rutieră să știi să nu treci pe roșu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Rectific, mai bună ar fi în loc de Educație rutieră, Educația politică. Cu asta am învăța cu toții care sunt atribuțiile președintelui, prim-ministrului, primarilor, etc, ca să nu ne mai plângem apoi că presedintele sau guvernanții nu fac nimic pentru țară, când de fapt cei care ar trebui să facă ceva pentru orașul și județul de care aparținem șunt primarii și președinții de consilii județene.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia da, ar putea s-o lege cu asta juridică și să facă o singură materie

Într-o țară în care >90% din oameni semnează orice document/contract li se pune în față, fără să știe ce și de ce semnează? Da, e o necesitate. Mulți pierd(em) din necunoașterea drepturilor și obligațiilor.