| Ionela_5966 a întrebat:

Buna tuturor!
Dupa cum stiti luni avem examen, ( Clasa a - 8 -a)
Cum demonstrez la compuneri ca e descriere literara, sa explic titlul unei poezii la prima vedere va rog explicati-mi... Fundita si vott!

Eu am foarte mari emotii si mi-e fricaa rauu...

App Bafta la toti!

Răspuns Câştigător
| Fαntαsy a răspuns:

La descrierea literara, poti lua ca exemplu basmul toamnei de ionel teodoreanu.
Poti vorbi despre limbajul expresiv care este realizat cu figurile de stil si dai 2-3 exemple. si mai mult ca sigur ca vei avea din belsug daca e descriere literara, despre ceea ce este descris si ce sentimente iti lasa autorul.

Iar la semnificatia titlului trebuie sa ai cam 3 alineate:

-in primul vorbesti despre ce a vrut autorul sa spuna prin acel titlul: "Titlul "Iarna" reprezinta anotimpul cu care autorul se identifica. etc."

-in al doilea vorbesti despre limbajul folosit si dai cel putin 2-3 figuri de stil folosite si mentionezi (obligatoriu ca s aprimesti puncte) ce a vrut el sa arate cu asta: "prezinta latura anotimpului care l-a marcat prin agresivitatea sa".

-iar, in al treilea alineat reiei, intr-un fel, ideea principala a textului. ce a vrut el sa spuna prin acel titlu. si poti chiar sa te legi de faptul ca e articulat. (daca e articulat : Iarna, inseamna ca autorul o individualizeaza ca fiind ACEA iarna, iar daca nu e. nu te mai legi de acest lucru. ) happy

Pentru mine e cam enervanta aceasta "explicatie a titlului" pentru ca autorul a pus titlul dintr-un motiv si tu trebuie sa tot repeti motivul ala pana umpli 10-15 randuri, cu alte cuvinte.
Mi s epare aiurea (parerea mea), pentru ca mai mult decat "autorul se identifica cu iarna" sa zicem nu prea mai ai ce sa spui.

bafta si tie la evaluarea nationala!winking (eu deja nu-i mai spun "examen" ca-mi da emotii laughing )