| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, fostul meu profesor de istorie, care imi este si unchi, mi-a recomandat sa INVAT BINE si sa MERG la facultate, ca mai apoi sa obtin o slujba buna intr-o zona dezvoltata, intr-un oras dezvoltat, sa scap de regiunea saraca in care m-am nascut, sa ies din zona Moldovei (eu m-am nascut si copilarit in judetul Botosani), sa imi traiesc viata intr-un oras prosper, intr-un oras plin de locuri de munca, intr-un oras unde sunt multe obiective turistice, intr-un oras plin de obiective istorice etc.
Ce credeti?
Asa ar fi bine?
Voi in ce oras ati vrea sa traiti?
In ce oras ati vrea sa va ducti zilele?

28 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal că e mai bine să trăiești într-un oraș cu mai multe posibilități da acu depinde și de tine ce-ți dorești că unii preferă viața în orașe mici sau chiar la țară.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu chiar ne intrebi daca ar fi bine sa fii educat si sa nu mai traiesti in saracie? Serios?

| sierra1 a răspuns:

Bine ți-a zis unchiuțul. Unde o să mergi, mai vezi tu după inaltele școli ce te-așteaptă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu habar nu ai sa scrii si vrei marea cu sarea, orașe dezvoltate si rahat cu apă rece. Sa marg la facultae sa ducti zilele, păi in halul in care scrii nu vei ajunge nicaieri degeaba ai unchi profesor, el zice el aude ca tu inveti laughing nimic.

| Curious2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

"Sa merg " si " facultate" si " sa imi duc zilele" - acestea sunt variantele corecte. na.
Ce sa iti raspund?
Eu am scris intrebarea foarte repede si mi-au scapt niste greseli de sriere.
Asta e.
Multumesc ca le-ai identificat.
"Tu habar nu ai sa scrii" - nu cred asta. Eu am scris doar la repezeala, asta e tot.
Te rog frumos sa imi dai si tu un raspuns in ton cu tema intrebarii.

| sabin89 a răspuns (pentru Curious2):

Tu scrii destul de corect - greşelile de tastare nu sunt greşeli gramaticale. Chiar e deplasată intervenţia userului respectiv.

| doctorandus a răspuns:

Un tanar l-a intrebat pe Socrate daca e bine sa se casatoreasca. Socrate i-a raspuns: oricum vei face, vei regreta asta.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Tu unde locuiesti in Olanda?
Intr-o garsoniera inchiriata?

| doctorandus a răspuns (pentru Curious2):

Apartament cu chirie. 60 metri patrati.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Da, stai in chirie.
Te informez ca, toata lumea va sta in chirie peste ceva timp.
Nimeni nu va mai avea o proprietate privata.

| doctorandus a răspuns (pentru Curious2):

Citat din Elena Ceausescu: Dovada, dovada!

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Uite-te ce se intampla in Statele Unite ale Americii si in occident ( in tarile vestice). Tinerii stau in chirie. Sunt familii care locuisc in chirie.
Economistii o spun si ei.
Probabil, peste un secol, indivizii nu vor mai fi proprietari pe propriile haine, ci le vor inchiria, adica tu nu iti vei mai cumpara haine din magazine, ci le vei inchiria pentru o anumita perioada de timp.

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

Explica-mi, te rog, cum ne vom pierde proprietatile, ''peste ceva timp''. Veniturile salariale in lumea dezvoltata cresc. Trebuiesc investite. Oamenilor le place sa detina proprietati imobiliare. Cine vinde o proprietate, o face de regula ca sa cumpere alta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Noua ordine mondiala, satana, cipul, 666, apocalipsaaaaa... dom' doctor, iar au luat-o astia pe ulei!

| Curious2 explică (pentru minrest):

Un utilizator al acestui site, pe nume "Darkmagic" a scris asta.
E un fel de neomarxism brodat cu structuri capitaliste.
Dansul este istoric de profesie.

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

Consideri ca ai adus un argument? Este de fapt un sofism; ai comis sofismul numit ''recursul la autoritate'', care costa in pretentia ca afirmatia unei autoritati, este si adevarata. Dar oricine se poate insela, iar oamenii sunt subiectivi, adesea au credinte irationale.

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

Nu vreau sa te supar, dar esti sigur ca a spus Darkmagic ca este istoric?

| Curious2 explică (pentru minrest):

Da, el scris intr-un raspuns.
Uite-te la raspunsurile lui.

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

Ce lucrezi nu se aduce ca argument, pentru ca se comite sofismul pe care ti l-am prezentat, si oricum nu se spune, pentru ca nu se demonstreaza.

| Curious2 explică (pentru minrest):

Dar... uite-te la raspunsurile lui.
Ce observi?
Observi ca, in mare parte, ele sunt de natura istorica.
Asa e?
El chiar traieste in New York. New York-ul este unul dintre cele mai cunoscute megalopolisuri ale lumii.
Acolo se intampla tot ce e nou, New York-ul, alaturi de alte metropole da ora exacta pe planeta, in multe domenii.

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

El spune ca in viitor, oameni vor primi bunurile de folosinta idelungata, ca bunuri de seviciu de la companiile la care lucreaza, care companii insa, raman proprietatea patronilor lor. Nici o legatura cu marxismul, deci. Dimpotriva, ar fi un capitalism dus la extrem. Istoricii sunt cei care scriu lucrari stiintifice de Istorie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu bai, nu ti-a zis bine. Cine nu viseaza la o viata petrecuta in glod, la coada vacii, cu buda in fundul curtii?

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa stii ca multi se duc la facultate la oras apoi prefera sa se intoarca in zona in care au copilarit, ori sa isi caute job acolo ori sa isi faca o mica afacere si sa incerce sa schimbe ceva acolo. Nu toti sunt facuti pentru traiul la oras. Unii raman in oras dupa facultate altii se intorc acasa. Sau pleaca in strainatate.
Profesorul tau ti-a dat un sfat bun, sa mergi la oras sa faci facultate, sa vezi cum e viata acolo, sa inveti o meserie, dar mai apoi depinde de tine ce vrei si unde vrei sa faci.

| Werrich a răspuns:

Uite, mergi la Iasi.

| Curious2 explică (pentru Werrich):

Sunt, deja, in Iasi.

| zilog a răspuns:

Mai bine mergi la o scoala profesionala mai usor si inveti sa vopsesti masini iei un ban in fiecare zi macar 300 lei pe zi tot aduci acasa

| Cksihja a răspuns:

De ce nu-ți dezvolți zona dacă pleci ca toată lumea va rămâne în continuare o zonă săracă, la noi în zonă nu erau prea multe dar câțiva oameni întreprinzători și-au deschis firme și au dezvoltat zona. Ce poți face în Botoșani? Poți cultiva, poți face o stație de reciclare a plasticului, poți face multe dacă vrei nu trebuie să te muți.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cksihja):

80% dintre satele si comunele din Romania nu ar exista intr-un stat normal. Partidele gen pesede - dar si penele in unele zone - au nevoie de saraci fara minte pentru a avea votanti fara mare bataie de cap. Satul romanesc "traditional" MERITA SA MOARA.