| Loome a întrebat:

Am mari probleme. Deci la mate algebră sunt una din cei mai buni din clasă. Știu tot. Dar la geometrie nu înțeleg nimic. Știu teoria dar nu știu lucrurile de bază (le-am uitat și nu vreau să întreb pe tata sau dirigu pentru că după mă dau la pregă) Știu astea mai grele să le rezolv dar dă dracu că nu pot să le fac pentru că nu știu să demonstrez că 2 segmente/drepte sunt pararalele sau congruente. Sau 2 unghiuri sunt congruente. Și mi se taie macaroana așa. Dacă mă puteți ajuta, mi-ați fi de folos. Aștept răspuns.

3 răspunsuri:
| odorash a răspuns:

Te-as ajuta cu placere, dar sunt in aceiasi situatie. Cit nu m-as stradui sa inteleg nu imi reuseste la geometrie...

| corolav a răspuns:

Stimată domnişoară! Dacă vorbeşti de algebră se cheamă că eşti cel puţin în clasa a VII-a. Din cîte ştiu eu, geometria se începe a se studia de prin clasa a IV-a. De atunci şi pînă acum matale nu ai învăţat ce înseamnă drepte paralele şi ce înseamnă a fi congruent? Cum ai ajuns pînă în această clasă? De ce nu ai spus nimănui pînă acum? Cel mai simplu este să cauţi un manual de clasa a IV-a şi să iei totul de la început. Unde nu ştii te ajut eu. Promit!
Şi asta cît mai repede posibil. La revedere!

| Loome explică (pentru corolav):

Întra 6a am fost cea mai bună la geometrie, dar neavând teme pentru vacanța de vară și nici interes de a repeta(ca orice copil normal ce se bucură de vacanță) am uitat complet cum se demonstrează, dar nu și ce sunt. Sunt a 7a. Practic la școală mă descurc foarte bine dar acasă problemele sunt formulate mai ciudat(am o culegere) și nu prea înțeleg uneori nici să fac figura.