| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, va rog respectuos sa acordati atentie deosebita acestor intrebari, caci mi se pare ca multi vor fi interesati de raspunsuri.

Cum descrieti "inteligenta emotionala "?
Cat de importanta vi se pare in cariera profesionala si in relatiile interumane?

3 răspunsuri:
| MarriaGIoana a răspuns:

Inteligenta emoțională mi se pare abilitatea de a relaționa cu persoane și de a recunoaște propriile emoții sau emoțiile altora. E o abilitate buna dacă vrei sa lucrezi cu publicul sau intr-un anumit grup

| Jouliete a răspuns:

Inteligenta emotionala e importanta fiindca cei care o au pot intelege mai bine comportamentul persoanelor din jur, pot sa vada "in interiorul altora" si sa le inteleaga actiunile si motivele care stau in spatele lor. Cei cu inteligenta emotionala isi pot gestiona si controla mult mai bine propriile emotii si sa isi dea propriile sfaturi. In relatiile cu oamenii este foarte necesara fiindca limiteaza chiar si certurile, iar oamenii se pot intelege mai bine, la fel si in cariera profesionala. Deci mutlti ar trebui sa aiba acest tip de inteligenta.

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Inteligenta emotionala este inteligenta sufletului sau cum oamenii de stiinta ii mai spun, EQ. Este fundamentala. Sunt multi care au IQ dar fie sunt saraci si tot prosti(stiu ca suna putin ciudat) fie sunt bogati si cu probleme mari pe viitor sau prezent, pentru ca nu poti sa fi un om complet daca nu ai un echilibru EQ si IQ. MinteIQ+sufletEQ. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos!