| AbysWallker a întrebat:

Vreau sa stiu cum e treaba cu mediile. Pe primul semestru am avut media 5.25, iar acum imi iasa 4.55
In cazul acesta raman corigent?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca nu ai cel putin 5, DA vei ramane corigent dar nu repetent NU confunda!
Corigent inseamna ca in vacanta va trebui sa mai mergi la scoala pana iti refaci media!
Repetent inseamna ca faci din nou acelasi an scolar inca 1 data! happy Bafta!

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AbysWallker explică:

Ok si cu corigenta cum e? Cat timp merg in vara? O sa imi fie trecuta undeva corigenta?
Corigenta e un test sau?

| Beatrice_Balu_1999 a răspuns (pentru AbysWallker):

Pai corigenta o dai dai prin perioada august-septembrie si mai intai dai un test si apoi te asculta oral si trebuie sa iei 5 la amandoua, dar daca iei sub 5 la amndoua atunci ramai repetent

| AbysWallker explică:

Deci nu mai stiu ce sa cred...

Răspuns utilizator avertizat
| AbysWallker explică:

Gass93sv intr'un fel ai dreptate, dar nu stiu daca se rotunjeste...

| ravanoos a răspuns (pentru AbysWallker):

Se rotunjeste daca este peste 4.50. In cazul tau e 4.55, deci e peste 4.50. Nu ramai corigent... Deci pe primul se rotunjeste de la 5.25 la 5 si pe al doilea semestru de la 4.55 la 5. O sa ai media 5 deci nu o sa ramai corigent.

Răspuns utilizator avertizat
| AbysWallker explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Răspuns utilizator avertizat
| larisa333lari a răspuns:

Daca ai sub 5 da ramai corigent la o materie
dar in cazul nostru la școala daca avem 4, 50 ne trece 5 tu daca ai 4, 55 e posibil sa-ti treaca 5
depinde de bunatatea profului

| mere2000 a răspuns:

Nu ramai corigent. Keep kalm. Se face media dintre cele 2 medii..cred. sigur nu ramai

| Criss123criss a răspuns:

Buna. Nu, nu ramai corigent. daca ai pe al doilea semestru 4, 55 se rotunjeste si iti iese tot 5 (nu tine de bunatatea profesorului, e obligat sa rotunjeasca prin adaos tot ce tine de x, 50 in sus.) deci facand media finala iti iese (5+5):2=10:2=5
Nu iti fa griji! Succes! :* happy

| Beatrice_Balu_1999 a răspuns:

Pai daca pe primul semestru ai avut 5.25 asta inseamna 5, iar acum ai 4.55 asta e iar 5, deci nu cred.Doar daca pe al doilea semestru iti iasa 4, atunci e posibil sa ramai corigent...
Bafta!