| Raul_Covaci_2000 a întrebat:

am 18 ani si am absolvit liceul, examenul de bacalaureat l-am luat doar la Geografie, as mai avea de dat la Istorie si Romana, as vrea sa merg la facultate si din cate am auzit sunt facultati la care te poti inscrie si sa mergi la facultate si in decurs de 2-3-4 ani depinde la ce facultate esti sa iei bacul, stiti in Timisoara? Multumesc!

13 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu exista facultati care sa te accepte fara diploma de bac. Cele la care te referi tu nu sunt facultati, sunt postliceale. Poti face postliceala de asistenti medicali, de asistenti de farmacie sau alta care nu are legatura cu domeniul medical.

| Sonia822 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, doamne fereste sa pici pe mana lui inaintea unei operatii. Nu-i mai da idei nasoale happy

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sonia822):

Oricum majoritatea celor care se duc la postliceala sunt "absolbenti" de liceu fara bac. Am multe cunostinte care au facut postliceala si chiar imi radeau in nas uneori ca eu ma duc zilnic la facultate si ele se duc o data pe luna la cursuri si de cateva ori pe semestru la practica. Apoi termina scoala si primesc salarii de 4000 lei pe luna. Sunt pline spitalele de astfel de asistenti care abia dupa ce se angajeaza invata ce trebuiau sa invete in scoala.

| Sonia822 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asa e

| DarthNiger a răspuns (pentru Furnicuta000):

Chiar daca face postliceala, trebuie sa aiba BAC-ul pana cand termina ca sa primeasca diploma.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu la toate postlicealele e regula asta. Am cunostinte care lucreaza de multi ani ca asistente si nu si-au luat bacul nici acum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Furnicuta000):

4000 de lei pe luna ti se pare mult? Nu e nici macar 1000 de euro. E mega-putin pentru ziua de azi.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Știu dar pentru cineva care a făcut școala in gluma e mult. Alții se chinuie cu facultatea la zi și tot nu ajung la suma asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Si altii, spre exemplu cei care lucreaza in IT, au depasit de 3-4 ori suma asta lunar.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Trebuie si sa iti mearga mintea ca sa lucrezi in IT, nu e deloc usor sa inveti in domeniul asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Am zis ca exemplu. Mai sunt si alte domenii bine platite: medicina, drept (am un fost coleg avocat si face o gramada de bani), pilot, etc.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, in domeniul juridic sunt salarii mari (procuror, magistrat, judecator etc) dar si in politie se castiga mult daca ai vechime. Sa nu mai zic de pensii...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Corect. Dar in IT poti obtine banii aia fara sa ai vechime, in doar cativa ani. De-asta e considerat cel mai bun domeniu in care sa lucrezi in ziua de azi.

Si fara facultate nu beneficiezi nici macar de scutirea de impozit, sa nu mai zic ca multe firme de top (gen Adobe) nici nu te baga in seama daca n-ai facultate.

Deci, are rolul ei.