| Bogdan12357386748gdhsg a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare, am rămas corigent in clasa a8 a și s-au făcut înscrierile la liceul profesional, doar că nu mai sunt locuri. Am auzit că mai poti să te înscrii la liceu și după daca se mai elibereaza locuri la profesionala te poți transfera, este adevărat?
Va rog sa răspundeți cu seriozitate, mulțumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, te poti transfera de la liceu la profesionala, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 141
  (1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
e) elevii din clasele a IX-a, a X-a şi a XI-a din învăţământul liceal se pot transfera în aceeaşi clasă în învăţământul profesional cu durata de 3 ani după susţinerea examenelor de diferenţă, în limita efectivului de 30 de elevi la clasă şi în baza criteriilor prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;"
Mentionez ca s-ar putea schimba unele detalii ale actualului Regulament-cadru, avand in vedere ca a fost adoptata o noua lege a invatamantului preuniversitar, aceasta intra in vigoare incepand cu 3 septembrie a.c. si posibil sa fie adoptat un nou Regulament-cadru.