| Blueeyy a întrebat:

am o intrebare legata de echivalarea studiilor din Romania in America.
Eu sunt student la Facultatea de Drept din Bucuresti in anul 1 si ma intrebam daca, dupa terminarea studiilor, pot (cum?) sa imi echivalez diploma de drept in America?

Sunt constient de faptul ca toata legislatia este diferita dar ma intereseaza daca trebuie sa iau de la 0 "law school"-ul american sau daca pot da examene de echivalare.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Iti poti echivala cel mult titlul academic, deci autoritatile statului cutare ceritifca faptul ca ai gradul LLM... in drept romanesc.

| Blueeyy explică (pentru doctorandus):

Am inteles. In legatura cu law school-ul american inseamna ca o sa trebuiasca sa o i au de la zero?

| doctorandus a răspuns (pentru Blueeyy):

Nu cunosc, fiecare universitate are propriile ei proceduri.