| larisa2114 a întrebat:

Eu am intrat la liceul Unirea dar nu am intrat la profilul dorit și as vrea sa ma transfer la liceu la Papiu, dar am auzit ca directoarea nu primește copii de la Unirea. Ce as putea sa fac? Îmi doresc foarte tare sa ma mut la Papiu.

Răspuns Câştigător
| Michaeel a răspuns:

Pai n-are voie sa nu primească elevi de la un liceu doar ca n-are ea chef. Când vine timpul de transfer, mergi și faci și tu o impresie buna și poate te accepta.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, mai ales daca acele clase sunt deja complete, directorul avand dreptul legal sa refuze transferul.
A fost de altfel un caz similar aici, unde copilul era necajit ca directorul nu i-a aprobat transferul, avand ca motiv clasa completa, nemaivand locuri in clasa.
Apoi, chiar daca ai dori tarsnferul tot se pune problema examenelor de diferente... pe acre trebuie sa le sistii sis a le iei, inainte sa se faca transferul.
daca ar fi duap cum ar vrea fiecare, atunci fiecare copil ar intra unde vrea el, dar vezi tu, Ministerul invatamantului a pus aceste legi, ac sa te oblige sa le respecti si sa mergi acolo unde ai intrat, ca asa este corect!
Dupa munca si rasplata!