| ClaudiuAndreiNiculae a întrebat:

Bună ziua, îmi explică și mie cineva, vă rog frumos, din tot sufletul meu, logic, corect și perfect dacă un minut are 60 de secunde, iar o oră are 60 de minute, de ce se scrie, dau un exemplu ora 00:59 și nu se scrie 00:60? Să îmi spuneți, vă rog frumos, din tot sufletul meu, dacă am ales corect și perfect categoria! Vă mulțumesc frumos și din tot sufletul meu!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Ora 00:59 este minutul 60 in derulare. Asta pentru ca numaratoarea a inceput de la 0 nu de la 1. Deci la ora 00:00 incepe minutul 1, la ora 00:01 incepe minutul 2, la ora 00:02 incepe minutul 3 si tot asa pana la ora 00:59 cand incepe minutul 60.
60 de minute complete sunt o ora. Deci se scrie ora 01:00

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ne-ai spart cu intrebarile astea. Pune-ti mintea la contributie si gandeste.
Se pare ca o faci cu buna stiinta ca sa ne scoti din pepeni. Intrebarile tale cam seamana cu ale cuiva căruia i s-a suspendat contul.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"| ClaudiuAndreiNiculae : îmi explică și mie cineva...corect și perfect"

Claudel mamă, nu ne-am ințeles noi cumva, să nu mai folosești exprimarea "corect și perfect" - iți dă senzația de agramat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din tot sufletul. nu înțeleg ce vrei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ora începe de la 00:00.
Primul minut din ora 00 este minutul 0. Ultimul este minutul 59, care de fapt este al 60-lea minut.

Răspuns utilizator avertizat
| Clyde a răspuns:

Dupa ce intrebari puternice pui zici ai terminat cele 12 clase la LIDL.