| ClaudiuAndreiNiculae a întrebat:

Bună ziua, îmi explică cineva vă rog frumos, din tot sufletul meu, logic, corect și perfect, de ce ziua care are 24 de ore nu este în fiecare zi fix de 24 de ore și este mai mică sau mai mare de 24 de ore? Să îmi spuneți, vă rog frumos, din tot sufletul meu, dacă am ales corect și perfect categoria! Vă mulțumesc frumos și din tot sufletul meu!

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din tot sufletul meu, te rog sa cauti pe Google.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum adica e mai mica sau mai mare?

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Claudiu, ziua are 24 de ore. Banuiesc ca te referi la perioada de timp cat este lumina, nu? Ei aia e alta intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Ziua intreaga are 24 de ore. Diferenta este de doar cateva fractiuni de secunde. Care e de fapt neclaritatea? Esti trol?

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Per total la 365 de zile e mai mica.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Da. Deci esti un trol.

Răspuns utilizator avertizat
| Dienushki a răspuns:

Ziua calendaristica are o decalare de vreo 4 minute in plus fata de cea solara pentru ca oamenii sa poata calcula cu mai mica dificultate timpul. Cea solara e cea adevarata, nu cea calendaristica. De asta odata la 4 ani ai an bisect, sa nu ramana in urma cu calculul timpului

Răspuns utilizator avertizat
| Dienushki a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Ziua are 23h 56min 4 sec. Sau ceva de genul. Asta e durata ei reala. Ea nu are 24 de ore.
Oamenii, ca sa nu se incurce in calcule, au prelungit o ei artificial. In loc de 23h46m4s au bagat o ca fiind 24.
Daca ei ar face asta an de an am ramane in urma cu timpul, nu? Pentru ca un an are teoretic 365 de zile. Te ai intrebat vreodata de ce odata la 4 ani avem an bisect? Cu 366 de zile? De asta. Au adaugat o zi in plus ca sa compenseze timpul ala pe care ei il taie in fiecare zi tot mereu.
Daca vrei informatii suplimentare, cumpara un manual de geografie de clasa a 9. Ai toate informatiile acolo

Răspuns utilizator avertizat
| Dienushki a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

23h56m4s

Răspuns utilizator avertizat
| ElMuiLocco a răspuns:

Mai mare niciodata, dar mai mica de 24h, intotdeauna. Vezi ce spune google.ul ca se intampla din patru in patru ani, in luna februarie, si din ce cauza.

Răspuns utilizator avertizat
| 3245 a răspuns:

Ziua are 24 de ore doar că ceasurile mecanice de perete sau de mînă sau ceasurile electronice sau ceasurile de la calculator, telefon mobil sau fix sau de la tabletă (sau orice sursă de masurare a timpului, orice metodă) pot sa difere cu cîteva secunde şi nu toate sursele de măsurare a timpului sunt chiar fix în fix

Răspuns utilizator avertizat