| ClaudiuAndreiNiculae a întrebat:

Bună ziua, îmi spune cineva și îmi explică logic, vă rog frumos, din suflet, de ce o zi are 24 de ore? Să îmi spuneți, vă rog frumos, din suflet, dacă am ales corect și perfect categoria! Vă mulțumesc frumos și din tot sufletul meu!

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intrebari de om nebun, mai ai si altele?

| Catrice a răspuns:

Pentru ca asa a dat ordin guvernul.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Nu știai ca guvernele mondiale stabilesc regulile?

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Dar tu ne poți explica logic de ce toate întrebările tale conțin formula "Să îmi spuneți, vă rog frumos, din suflet, dacă am ales corect și perfect categoria"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înclinarea axei Pământului pe orbită și viteza neuniformă de deplasare pe orbită a acestui corp ceresc determină variații de ordinul câtorva zeci de secunde ale duratei zilei solare. Din acest motiv, se definește ziua solară medie ca fiind media anuală a duratei zilei solare. Ziua solară medie durează 24 de ore.

Sursa : Google!

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Inclinarea axei Pământului pe orbită și viteza neuniformă de deplasare pe orbită a acestui corp ceresc determină variații de ordinul câtorva zeci de secunde ale duratei zilei solare. Din acest motiv, se definește ziua solară medie ca fiind media anuală a duratei zilei solare. Ziua solară medie durează 24 de ore.
Ziua noastra de 24 de ore provine de la egiptenii din antichitate, care au impartit ziua in 10 ore, la care adauga o ora de rasarit si o ora de amurg.

"Noaptea a fost impartita in 12 ore, dupa ce egiptenii au studiat miscarea stelelor. Acestia au avut un sistem de 36 de grupari de stele numite "decani". Fiecare decan apare pe cer la o diferenta de 40 de minute"

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Nu ai acces la google.com?

| DonMoldo a răspuns:

Ma omule ai probleme mai iesi din casa atinge niste iarba.

| StefanFlorea a răspuns:

O zi are 23 ore 56 minute și 4 secunde pentru ca atât ii trebuie planetei sa facă o rotație completa în jurul propriei axe

Răspuns utilizator avertizat
| StefanFlorea a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Pentru a se rotunji și a fi mult mai simplu, nu e mai simplu ca la ora 00:00 sa fie o noua zi? 4 minute ar strica tot fusul orar

| Celula44 a răspuns:

E buna categoria. intrebarea nu prea laughing

Răspuns utilizator avertizat