| Essencest11 a întrebat:

Intentionez sa dau admitere la doua facultati, ulterior sa le urmez simultan la regim cu frecventa. Initial una dintre ele le-as fi facut la fara frecventa dar am inteles ca facultatile bugetate nu pot fi urmate astfel. As dori sa merg la Babes Bolay limba si literatura si la facultatea de filosofie din cadrul aceleasi universitati. Sunt totusi confuza cum o sa functioneze programul, fiind inscrisa la doua simultan primesc program special sau trebuie sa imi fac eu propriul program? Daca nu merg la anumite cursuri la o facultate ca sa merg la alta sunt consecinte?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu intelesesem din intrebarea ta ca vrei sa faci 2 facultati la buget si asta am incercat sa iti explic.

Cat despre program (daca ai vrea sa urmezi 2 facultati la zi in paralel), facultatile de litere si cele de limbi si literaturi straine cer prezenta. Majoritatea profesorilor cer prezenta la cursuri si seminarii de cel putin 70%, altfel nu te baga in examen. Si la filosofie e cam acelasi lucru. Poti avea zile in care sa trebuiasca sa stai 12 ore la facultate.
In plus ai carti intregi de invatat, si pentru sesiune si pentru verificarile pe parcurs. O munca titanica.
Iar daca la facultatea pe care o urmezi la buget mai sunt si locuri cu taxa, e de ajuns o singura restanta pentru ca cineva sa iti ia locul si tu sa treci la taxa.
Facultatea e grea, nu e ca liceul.
Eu am facut studiile in alt domeniu, dar am avut colegi care in anul 1 lucrau si dupa primul semestru au renuntat ori la facultate ori la serviciu, toti. Cam acelasi lucru si cu urmatul a 2 facultati in paralel, la zi.

In plus, desi o sa te superi pentru ce o sa iti spun, filosofia ocupa cu succes primul loc in topul facultatilor inutile. Asta pentru ca nu ai ce sa faci cu ea in cazul in care nu vrei sa fii profesor, nu angajeaza nimeni filozofi. Ai putea sa folosesti acesti 3 ani facand multe alte lucruri daca vrei pe viitor sa ai si o stabilitate financiara, iar filosofia sa o pastrezi ca pasiune, sunt mii de carti despre asa ceva.
E alegerea ta, dar nu as vrea sa regreti mai tarziu.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ai voie sa faci 2 facultati la buget.
Un cetatean roman are dreptul la un ciclu de licenta, unul de master si unul de doctorat la buget, atat.
Dat fiind aceasta lege, poti ramane la ideea de a face o facultate la buget la zi si una la fara frecventa pe care evident o platesti.
Oricum nu ai fi putut urma 2 facultati asa grele simultan, la zi, pentru ca nu ai cum sa te imparti fizic si dupa prima sesiune ti-ai fi schimbat parerea. E trist, dar asta e adevarul.

| Essencest11 explică (pentru Bondarel99):

Stiu de regula cum ca trebuie sa platesc una din cele doua facultati si asta intentionez sa fac, fara probleme, dar am citit recent in regulamentul de admitere cum ca o facultate urmata la buget nu poate fi facuta in regimul fara frecventa...ori nu as vrea sa ma inscriu la litere pe loc de buget si sa platesc filosofia pentru ca locul bugetat nu e sigur la litere, mie fiindu-mi mai greu acolo, prin urmare as fi vrut filosofia la nivel de buget si fara frecventa! Nu stiu daca acest lucru va fi ulterior posibil. In caz ca nu, le-as urma pe amandoua la frecventa, dar eram confuza cum imi va functiona programul.
Daca va fi sa renunt ulterior din cauza greutatii ma voi impaca cu asta, dar as vrea totusi sa incerc...numai ca dupa cum v-am spus mai spus exista anumite nelamuriri.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Essencest11):

In viata trebuie sa iti asumi niste riscuri. Profita de faptul ca poti urma gratuit o facultate si alege-o pe cea care ti-ar placea mai mult si care ar fi cea mai folositoare pentru tine. Poti sa te inscrii la mai multe facultati la buget ca sa fii sigur ca intrii undeva, dar in final trebuie sa alegi doar una.

| Essencest11 explică (pentru Bondarel99):

Nu mi se pare un risc a te inscrie la doua facultati simultan pentru a experimenta cum este, si in niciun caz nu e o regula scrisa ca una trebuie sa-ti fie vocatia si numai una. Intrebarile puse de mine sunt stricte teoretice, legate de cum va functiona programul efectiv, daca sunt anumite reguli speciale, nu am intrebat ce si cum ar trebui sa fac, de hotarat sunt hotarata!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Essencest11):

Eu intelesesem din intrebarea ta ca vrei sa faci 2 facultati la buget si asta am incercat sa iti explic.

Cat despre program (daca ai vrea sa urmezi 2 facultati la zi in paralel), facultatile de litere si cele de limbi si literaturi straine cer prezenta. Majoritatea profesorilor cer prezenta la cursuri si seminarii de cel putin 70%, altfel nu te baga in examen. Si la filosofie e cam acelasi lucru. Poti avea zile in care sa trebuiasca sa stai 12 ore la facultate.
In plus ai carti intregi de invatat, si pentru sesiune si pentru verificarile pe parcurs. O munca titanica.
Iar daca la facultatea pe care o urmezi la buget mai sunt si locuri cu taxa, e de ajuns o singura restanta pentru ca cineva sa iti ia locul si tu sa treci la taxa.
Facultatea e grea, nu e ca liceul.
Eu am facut studiile in alt domeniu, dar am avut colegi care in anul 1 lucrau si dupa primul semestru au renuntat ori la facultate ori la serviciu, toti. Cam acelasi lucru si cu urmatul a 2 facultati in paralel, la zi.

In plus, desi o sa te superi pentru ce o sa iti spun, filosofia ocupa cu succes primul loc in topul facultatilor inutile. Asta pentru ca nu ai ce sa faci cu ea in cazul in care nu vrei sa fii profesor, nu angajeaza nimeni filozofi. Ai putea sa folosesti acesti 3 ani facand multe alte lucruri daca vrei pe viitor sa ai si o stabilitate financiara, iar filosofia sa o pastrezi ca pasiune, sunt mii de carti despre asa ceva.
E alegerea ta, dar nu as vrea sa regreti mai tarziu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiind inscrisa la doua simultan primesc program special sau trebuie sa imi fac eu propriul program?
Nu primești nimic special.
Daca nu merg la anumite cursuri la o facultate ca sa merg la alta sunt consecinte?
Da. Sunt. Poți să nu fii primită la examene și să nu poți încheia anul.