| Tudor22251 a întrebat:

Bună ziua! Numele meu este Tudor și sunt elev în clasa a vi-a. În ultima lună, am avut o perioadă mai proastă la școală. Notele mele din 10 și 9(ca în clasa a v-a) acum sunt de :
4-Biologie
5-Matematică
7-Istorie
8-Română...
Știe cineva dacă am vreo șansă să îmi revin?(sunt primele note). Plus că mama mea vrea să afle notele deoarece mă comport ciudat...și dacă le va afla voi fi mort. Știe cineva cum aș putea să scap de ceartă și celălalte?
•Intrebările:
1.Aș putea să îmi revin dacă am 4(bio), 5(mate), 7(istorie),8(romana)?
2.Ce să fac dacă mama mea află notele?
3.Cum pot să evit să fiu certat, tras de urechi și cel mai rău, bătut?
Vă rog frumos ajutați-mă!

3 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Trebuie doar să te pui pe învățat. Am văzut și eu manualele de la "Editura Didatică & Pedagogică" date de Minister, manuale care nu prea explică nimic (s-au plâns aproape toți profesorii de ele, la germană și română ne-au luat doamnele profesoare alte manuale și la istorie ne predă profa fără manual), dar poți ruga un coleg să te ajute.
2 & 3. Îți ceri scuze și urmărești reacția.

| wpAbby a răspuns:

Da. Sigur ca iti poti reveni, dar va trebui sa te pui serios pe invatat. Mai bine i-ai fi spus mamei tale la timp, pentru ca ea te poate ajuta cel mai bine cum sa iti revii.

| emilllyya a răspuns:

Buna.
1. Da, ai timp. Sincer ma surprinde nota ta la bio, insa ai timp. Daca vrei te pot ajuta cu invatatul / cu sfaturi ca sa inveti mai simplu.
2. Mai bine ii spui tu acum decat sa afle de la altcineva.
3. Ii explici ca ai si tu o perioada proasta dar ca vei incerca sa iti revii cat mai rapid.