| Alexx234qw a întrebat:

Daca intru la o facultate tehnica, mai exact Facultate de inginerie mecanica si electrica si urmez acel modul pedagogic ce profesor pot fi? (Ma intereseaza ce materie pot preda la liceu, a mai facut cineva vreo facultate tehnica si a urmat acel modul? Ce profesor pot fi? (pentru liceu)).

7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Trebuie sa dai si examen de titularizare. Daca termini modulul psihopedagogic nu esti profesor, doar ai o diploma care iti permite sa faci chestia asta. Facultatea ta ma duce cu gandul la Electronica si automatizari (un modul specific liceelor tehnice cu profil de constructii) sau fizica, why not, dar aici ma indoiesc.

| Alexx234qw explică (pentru RobertMoon):

Deci sa inteleg ca pot preda doar la licee tehnice? ma gandeam daca as putea preda la un liceu teoretic materia: matematica? cum ar fi sa predau la un liceu de profil real: stiintele naturii

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai probabil fizica.

| Alexx234qw explică (pentru Wr3nch):

Fizica ma gandeam si eu, insa ma interesa daca pot preda matematica de liceu? ce parere ai?

| Frank51 a răspuns:

Ți s-a mai răspuns...

Nu există facultate de mecanică și electrică, ele sunt 2 domenii separate.

Eu îți pot spune cu certitudine că la facultatea de Inginerie electrică dacă faci modulul psihopedagogic vei putea fi profesor de educație tehnologică(clasele 5-10), pentru liceu trebuie să faci master în paralel cu modulul 2.

Daca încă ai nelămuriri, îți recomand să ne întrebi în acest topic, să nu mai faci altele degeaba.

| dinaprilie a răspuns:

Cu acel modul poti sa predai cam ce vrei tu..really

| Alexx234qw explică (pentru dinaprilie):

Pai cum? cand ma inscriu la titularizare trebuie sa scriu ce studii am absolvit si voi scrie aceasta facultate, poate si un master pe care il voi face. nu pot preda orice materie, ma gandeam daca pot matematica?