| Alepaz a întrebat:

Buna ziua TPU, in 2017 am intrat la liceu, mai exact profesionala. Anul acesta am "terminat" profesionala dar am ramas neincheiat la educatie fizica deoarece am uitat sa ii aduc adeverinta prin care sustin ca pot participa la orele de sport drept urmare "nu puteam sa intru in aceeasi sesiune" cu colegii mei asta mi-a fost comunicat din partea dirigintei. Problema e ca eu aveam proiectul de final de clasa facut deja iar diriginta a zis ca o sa ma contacteze dupa ce ma inscrie in urmatoarea sesiune. Dupa mai multe luni de zile in care incercam sa iau legatura cu diriginta / secretariatul am fost instintat ca "nu a avut cum sa ma inscrie in cealalta sesiune" iar acum problema e ca am terminat profesionala dar nu am primit nici o diploma inapoi, cum procedez daca vreau sa ma angajez la un loc de munca mai departe? (Precizez ca as vrea sa lucrez part time undeva si sa ma pot intretine si sa imi continui studiile la seral din urmatorul an)

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar din acest motiv școala profesională pe care ai abssolvit-o ar trebui să
îți încheie situația școlară în primul rând.

| Alepaz explică (pentru sadrian46):

Buna seara si multumesc de raspuns, dar doresc sa stiu cum trebuie sa procedez in situatia actuala deoarece am luat legatura cu diriginta recent si imi spunea ca "nu stie ce e de facut".
Am fost la secretariat iar doamna responsabila de diplome / acte mi-a explicat ca nu are cum sa imi acorde nici-o diploma pe numele meu sau un fel de "adeverinta provizorie" iar in felul asta nu pot sa dovedesc ca am terminat nici 10 clase daca doresc sa ma angajez undeva plus ca sunt depasit de situatie deoarece nu am auzit de un caz ca si asta pana acum. (Mai ales ca vorbim despre o diplom

| sadrian46 a răspuns (pentru Alepaz):

Scoala face parte dintr-un sistem de ]nvățămănt care este condus prin legi și regulamante. Astfel dacă școala nu te rezolvă te adresezi inspectoratului școlar și ministerului.

| Alepaz explică (pentru sadrian46):

Am inteles, multumesc pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| RazvanBaboy a răspuns:

Pai de la scoala daca nu ai primit nici o diploma ar trebui sa iti dea ceva la mana prin care sa dovedestii ca ai terminat profesionala incearca sa le spui macar sa iti dea un act ceva la mana sa te poti angaja sau continua studiile sper ca te-am ajutat