| xpdamaja a întrebat:

Buna ziua TPU!
In legatura cu bacul. chiar daca trec clasa a 11a, vreau sa incep sa invat pentru bac (in special proba la alegere). Sunt mate-info si la bac la proba la alegere trebuie sa dau biologie 9-10/biologie 11-12/informatica/chimie organica/chimie anorganica/fizica. Avand in vedere ca nu prea ma pricep la niciuna dar as putea invata oricand, la care m-ati sfatui sa dau bacul (nu imi place niciuna mai mult decat cealalta, toate sunt egale pentru mine) astfel incat sa iau o nota cat mai mare?big grin

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Daca nu iti place chiar niciuna incearca cu biologia (din perioada care ti se pare mai usoara); ca la fizica si chimie pe langa teorie vei avea si de rezolvat probleme, si la info la fel!

| Dana211 a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai bine e sa dai bio 9-10. Nu e greu, de invatat e ceva dar nu foarte mult si majoritatea care au dat din aceasta materie si pe care ii cunosc au luat nota mare ( inclusiv eu). Ideea e ca daca profa sau proful de la clasa iti explica problemele acelea care sunt chiar usoare (dar pana sa iti dai seama de acest lucru trebuie sa le intelegi) nu o sa ai niciun fel de problema si poti sa fi sigur ca iei peste 9 fara prea mult efort

| judgmentofaGod a răspuns:

Pai depinde de ce fel de persoana esti tu.
Eu am sa fac referire aici doar la fizica si biologie. Nu vreau sa zic ceva gresit. Daca iti place sa inveti mult, poti sa dai la biologie. Stiu ca este mult de invatat si mai sunt si probleme. La fizica mi se pare mai frumos din punctul meu de vedere deoarece nu e foarte multa teorie si tot ce ai nevoie este exercitiu. Daca stapanesti bine formulele si modul in care le aplici si locul in care le aplici [ laughing ], pot sa iti zic ca poti sa iei nota mare (ma refer la 9-10). La mine in clasa majoritatea dau la biologie 9-10 (cu toate ca suntem 20 in clasa laughing ). Dar iti zic ca aici conteaza ce iti place tie mai mult: sa inveti logic sau sa inveti pe de rost. Sper sa nu te influentez cu nimic prin acest comentariu.