| anonimul0alaa a întrebat:

Cam cat pot sa ma înalt daca stau mult atarnat de bara?

27 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

La gimnastică chinezii pun copiii sa stea atârnați cat de mult pot de bara ca sa capete rezistenta în brațe și articulații și cam atât, de înălțat nu funcționează, ai văzut tu gimnast chinez înalt? Este un mit.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric NU!
Asta este o forma de batut joc, sa te agati de bara, sa te tragi de maini si picioare si ar trebui sa-ti folosesti creierasul, ca sa intelegi ca asta este spusa doar la misto, sau in bataie de joc de latii, ca sa rada de tine.
"inaltarea " se poate produce hormonal, depinzand de mostenirea genetica de la parintii tai si de stimularea hormonilor produsa de un sport practicat regulat (inot, volei, bacshet, handbal).

| sierra1 a răspuns:

Cât timp ți-ai propus să stai atârnat?

| Mopmop a răspuns (pentru sierra1):

Imi pare rau ca nu pot aprecia raspunsul tau la categoria"foarte amuzant" Am ras cu lacrimi! Multumesc.

| Cosmin86 a răspuns:

ZERO!
De cand atarnatul de bara te inalta? De unde scoateti toate tampeniile astea?

| Frank51 a răspuns:

Dacă ești consistent, adică te ți de o rutină, poți să mai crești 2 poate 3 centimetrii în câțiva ani, și desigur asta doar dacă încă ești în perioada de creștere.

| Lukasssz a răspuns:

Minciuni.

| wildthing a răspuns:

Daca esti inca in crestere, prin atarnarea zilnica de o bara, atat cat poti tu (n-o sa stai nici toata ziua atarnat de bara, ci o data pe zi, cat de mult poti), vei castiga intr-adevar in inaltime fata de cat ti-ar fi fost initial dat sa cresti de mostenirea genetica. Cat? Nu stiu, dar vei creste mai mult.

| Mopmop a răspuns (pentru wildthing):

Ai vazut o poza cu un urangutan? E dovada vie a atarnatului in copaci. Da, creste ceva doar ca membrele superioare...

| wildthing a răspuns (pentru Mopmop):

Nu stii despre ce vorbesti. Prin atarnare se destinde coloana iar ca efect in timp, castigi cativa centimetri in inaltime, dar doar daca esti inca in crestere. Studiaza-i pe copiii care fac sport, care sunt mai inalti sau mult mai inainti decat parintii lor (care nu au facut sport). Tot cu destinderea coloanei are legatura.

| Mopmop a răspuns (pentru wildthing):

Ok. Cum spui tu. Deci nu are legatura cresterea cu un anumit hormon? Si nu este genetica?
Daca ma ajuta Soarta sa am un copil o iau din timp si il atarn zilnic cate 3 ore pe o grinda (pamflet)

| wildthing a răspuns (pentru Mopmop):

Evident ca are legatura cu mostenirea genetica si cu alti factori, ca daca esti fiul lui Tom Cruise care are 1.68, n-o sa te faci niciodata de 2 metri, dar prin aceasta practica vei creste un pic mai mult decat ai fi crescut daca n-ai fi facut nimic, uneori chiar semnificativ mai mult.

| Mopmop a răspuns (pentru wildthing):

Cu tot respectul. Stiu ca poate e cliseu insa cred doar ca la baschet facut de la varste fragede ai avea ceva sansa sa mai castigi ceva cm in plus. Si cred cu tarie ca atarnatul de bara nu ajuta la nimic legat de cresterea in inaltime!

| wildthing a răspuns (pentru Mopmop):

Si daca faci baschet de ce te inalti? Nu pentru ca tot sarind in inaltime iti destinzi coloana?winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru wildthing):

Serios? Vei creste? Arata si mie un articol medical care sustine CRETINITATEA spusa de tine.

Esti doar un copil mic si pampalau, care isi da si el cu parerea, nu?

| Mopmop a răspuns (pentru wildthing):

Nu.....pt ca prin sport dai un ghiont productiei de hormoni. Stiai ca dimineata cand te trezesti esti cu cativa centrimetri mai inalt? Abia asta are legatura cu destinderea coloanei vertebrale?

| wildthing a răspuns (pentru Mopmop):

Da, stiu ca dimineata esti mai inalt si da, stiu ca si asta are legatura cu destinderea coloanei. Apropo si daca faci haltere "dai un ghion" productiei de hormoni, dar nu cresti in inaltime ci dimpotriva, vei fi mai scund decat ti-ar fi fost dat sa fii.winking

| AnastasiaK a răspuns (pentru wildthing):

Dacă faci haltere? Adică dacă lucrezi cu greutăți sau dacă ești halterofil?

În fine, indiferent ce voiai să spui, tind să cred că toți ăștia care "fac haltere" făceau parte din familii de giganți și trebuiau să aibă toți 2m+, altfel nu-mi explic cum de toți pe care i-am cunoscut eu aveau peste 1, 80 (inclusiv 1, 90 și 1, 95). laughing

Mai lasă tu datul cu părerea și apucă-te de citit. Sunt destui specialiști (atenție, SPECIALIȘTI, nu păreriști ca tine, să facem diferența) care demontează toate miturile astea în care crezi tu.

| AnastasiaK a răspuns:

Nu te înalți, ți se lungesc mâinile, nu e logic? Soluția evidentă e să stai atârnat de picioare.

| Mopmop a răspuns (pentru AnastasiaK):

M-am grabit cu raspunsul pentru sierra! De departe al tau este cel mai amuzant. Sincer ma doare burta de ras. Mai nasol e ca kinderul care a pus intrebarea sa nu ia de bune unele raspunsuri...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mopmop):

În cel mai rău caz, stă atârnat de o bară până îi vine mintea la cap. Nu pot să spun că aș avea mustrări de conștiință dacă îmi ascultă "sfatul", mai ales că în câteva întrebări anterioare menționa că ar fi major. Deși tind mai degrabă să cred că e troll happy

Răspuns utilizator avertizat
| Alverto a răspuns:

Pinguinii zboară

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te inalti, ti se lungesc bratele

| Mopmop a răspuns:

Nu te inalti deloc. Cel mult poti avea probleme de sanatate la articulatiile mainilor. Asa incat sfatul meu ar fi sa nu o faci!

| lamasanustefan a răspuns:

Doamne Ferește.
Sper că nu e modul tău de a spune că vrei să te Spânzuri!
Nu o face!

| greyyhatt111 a răspuns:

In felul asta, nu te vei inalta niciodata!