| Bubu_8141 a întrebat:

Care dintre voi dati evaluare nationala la matematica si romana anul care vine? Credeti ca va fi mai greu decat anul asta?

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Am terminat clasa a 9-a si trec pe a 10-a, sunt la profil matematica-informatica cu informatica intensiv. In general, sunt curioasa de ceea ce tine de examene, in mod special la capitolul matematica, motiv pentru care caut subiectele de bac si de evaluare nationala la aceasta disciplina. M-am uitat peste subiectul de acest an la evaluare in educatie la matematica ca sa vad diferenta de anul trecut cand am dat eu. Subiectul 1 si 2 mi s-au parut simple, subiectul 3 mai complicat.
Si facand o comparatie cu anul trecut cand eu am dat, mi s-a parut ca a fost mai greu. Dar asta nu inseamna ca trebuie si anul viitor sa fie si mai grele, vei vedea. Peste subiectul de la romana nu m-am uitat, trebuie sa arunc intr-o zi o privire si peste el.

7 răspunsuri:
| Alessandro a răspuns:

Bună.
Eu am dat anul acesta, și să știi că subiectele au fost mai grele decât cele din mai 2010.
Dar să știi că nu doar subiectele contează.
Roagă-te mai bine ca modul repartiției să fie cât mai ușor, că la examene înveți și iei, dar dacă metodologia repartiției e făcută aiurea, atunci n-ai face!
De exemplu, anul acesta metodologia a permis și elevilor ce au luat note sub 5 la evaluarea națională, să intre la liceu. Ia gândește-te tu, îți dai seama ce bătaie este pe locurile de la liceu?
Să luam un exemplu :
Tu rămâi corijentă. Doamne ferește, nu-ți doresc, dar să spunem. Deci ai rămas, și intri la liceu tocmai în sesiunea aIII-a, în toamnă, la unul dintre cele mai proaste licee. Altceva nu ai de ales. Îți convine să îți ia locul de la liceul respectiv, unul care a trecut la toate, și în examene a luat 2 și 3 sau știu eu? Bine, tu te bați și pentru locul ăla, căci apoi te transefi dacă liceul este așa de prost. Dar mai bine să intri acolo, ca să ai de unde să te transferi, că dacă rămâi nerepartizată, te mai bagă la SAM doar, cred. Și de acolo unde te mai primește?
Nu ți-ar pica bine.

Nu examene sunt problema, că până la urmă alea sunt niște simple teste, mai grele sau mai ușoare.
Eu îți doresc succes și să intri acolo unde vrei tu!
Pa-pa.

| CeQe a răspuns:

A fost mai greu anul asta decat anul trecut.Mai ales la exercitiul 2 la de la subiectul al II-lea nici nu am facut in clasa macar.Si problema aia cu albinuta chiar m-a enervat straight face

| Alee_9909 a răspuns:

Eu am dat anul acesta si nu mi s-a parut greu.Dar notele m-au socat.Astfel am facut contestatie si la lb romana mi-a crescut nota cu 70 sutimi si la matematica cu 95, deci...si oricum multi din cei care au facut contestatie au fost respinsi cu diferenta de 20 -30 sutimi. Oare acele sutimi nu puteau fi date din prima data?

| Bulinutza_4794 a răspuns:

Eu dau.dar nu stiu...cred ca va fi greu pentru ca sh anul acesta a fost ff greu.sh au fost note ff mici... funda?:*

| JustLikeHeaven a răspuns:

Buna ma numesc Dani si anul care vine voi da si eu la fel ca tine evaluare nationala. Da parerea mea este ca va fi un an destul de greu pentru noi dar tu trebuie sa te gandesti ca daca vei invata trebuie sa iei. Oricum parerea mea e ca de un 5 tot ne ajuta profi sper. Dar daca iti pui ambitie o sa ajungi departe.

| Bubu_8141 explică:

Mi-e frica putinbig grinhappyhappy.

| Bubu_8141 explică:

Mersi pentru raspunsuri:X