| SpoiledBrat a întrebat:

Care e motivul pentru care Hitler a urat evreii și i-a exterminat?

4 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

În concepția sa bolnavă exista o singură rasă pură, cea ariana, mai exact nemții, de asta i-a urât și i-a ucis în lagăre pe bieții evrei

| LordCristobal a răspuns:

Sunt mai multe motive.
In tinerete Hitler nu era neparat antisemit dar a fost cucerit de ideile antisemite a unei organizatii secrete care l-a propulsat la putere mai tarziu.De fapt dupa primul razboi mondial, foarte multi germani urau evreii deoarece considerau ca evreii i-au tradat pe germani in primul razboi mondial.In viziunea germanilor, evreii au convins SUA si au finantat armata americana sa intre in razboi impotriva Germaniei in primul razboi mondial astfel cauzand infrangerea Germaniei.

| mODIN a răspuns:

Ocupau functiile cele mai inalte si erau disproportionat de bogati fata de restul europenilor, asadar au aparut multe teorii ale conspiratiei legate de ei.

De asemenea, multi oameni au impresia ca el urmarea exterminarea lor. Total fals, scopul lui principal era sa-i trimita "inapoi de unde au venit" si a sustinut semnificativ zionismul si aparitia statului Israel. Pana in 1941 nici macar nu se poate vorbi de nici o forma de exterminare.

| Standt a răspuns:

Te intereseaza expres evreii? Pentru ca in lagare au fost exterminati si polonezi, romani, si cam tote natiile de pe continent care erau de cealalta parte a frontului.