| User0987654321 a întrebat:

De ce a urat Hitler atat de mult evreii?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca cel mai plauzibil motiv ar fi pentru ca nu-i suporta pur si simplu, ii vazuse inca din tinereatea lui ca fiind negustori care nu munceau si totusi faceau bani.Hitler fiind nationalist il durea ca evreii o duceau mai bine decat multi nemti pe atunci.
Stiu ca au mai existat sau cel putin se speculeaza si alte chestii referitore la ciuda lui pe evrei.

Si astazi evreii sunt tot "negustori" bogati, in SUA daca stai sa te gandesti, si tot evreii stapanesc lumea...iar bogati numai spun >fie ca vorbim de personaje precum elon musk sau fondatorul Facebook si multi altii.

In orice caz revenind la Hitler acesta era un om bolnav mintal!

| ReddY25 a răspuns:

Nebun

| Eireann a răspuns:

Nu e nici un mister aici: a spus cu subiect si predicat in Mein Kampf si a explicat si procesul cum a ajuns asa.

| mODIN a răspuns:

Evreii au 3 caracteristici care ii definesc: sunt inteligenti, se ajuta intre ei, tindeau sa locuiasca in alte tari decat "a lot" (inainte de al doilea razboi mai ales).

In Germania secolului XX, acestia aveau pozitii influente in Europa, desi erau o minoritate peste tot. In Primul Razboi Mondial, multe din persoanele implicate in conducerea armatei erau de origine evrei, iar dupa ce Germania a pierdut razboiul, au inceput sa circule zvonuri cum ca ei ar fi de vina pentru asta.

Asta ar fi un motiv concret, dar la momentul acela oricum existau deja multe teorii ale conspiratiei care ii implicau pe acestia, fix din motivul mentionat la inceput. Oamenii credeau ca ei vin doar sa fure si sa insele celelalte popoare. Nu i-a ajutat deloc nici faptul ca Europa este predominant crestina...

Cam asta ar fi foarte pe scurt motivul.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Aceleași motive pentru care liderii ultranaționaliști musulmani arabi urăsc evreii și statul Israel, adică, ura celui care nu are, față de cel care are!
Este o ură milenară.
Evreii niciodată, de nici un imperiu nu au fost iubiți.
De aceea nu au reușit să aibă un stat al lor până în secolul XX, stat făcut forțat de împrejurări și neacceptat niciodată de statele totalitare Arabe din zonă!

| Eireann a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Umbla vorba ca britanicii le-au "facut" status asta tocmai ca sa mai reduca din ei, ca erau foarte multi in UK.

| mODIN a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Vai de capul meu... tu-ti iei stirile direct le la sinagoga? laughing

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru mODIN):

Ai dreptate "vai de capul meu.", capul tău are un mare gol de cunoștințe istorice!

| mODIN a răspuns (pentru ValentinMihai78):

"Cunoștințele istorice" implica și altceva in afara de propagandă. Unii mai citim și părerile celelalte

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru mODIN):

Se pare "cap gol" că "citești părerile celelalte" fără să gândești, adică ești un "analfabet funcțional", cât timp mi-ai zis "că iau știrile direct de la sinagogă", deși ceea ce am scris eu, era o descriere pe scurt a unei istorii a poporului evreu!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru mODIN):

Ținând cont că ești greu de cap, îți dau ignor, că deja o iei pe arătură!

| KovacsB a răspuns:

Era sarit de pe fix.