| Jenny123 a întrebat:

Care este cea mai naspa materie la scoala dupa parerea voastra?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Niciodată nu mi-au plăcut științele exacte pentru că nu mă pricep deloc pe latura asta
nu-mi place nici sportul cum e făcut în România
latina iar și educația tehnologică

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematica!

| Bariel a răspuns:

Fiecare materie are rolul ei, toate pot fi interesante. Faptul ca profesorii nu au autorizatia sa o predea intr-un mod eficient, este alta treaba

| floresdemayo a răspuns (pentru Bariel):

Profesorului ii trebuie autorizatie? laughing

| Bariel a răspuns (pentru floresdemayo):

Cel putin la mine in scoala profesorii au o cerinta cu lectile din materia respectiva care trebuie predate pe parcursul anului, unii le incalca altii le urmeaza. Iar acele lecti sunt predate in format de dictare, poate cu noroc 5 minute dezbatere si restul orei dictare. Sunt clasa a 12 a, imediat semestrul 2 si astia ne pregatesc pentru bac din materie de clasa a 11 a

| floresdemayo a răspuns (pentru Bariel):

Diploma de licență ii confera profesorului dreptul de a preda in invatamant. Nu stiu daca mai exista profesori necalificati, probabil in zonele (satele) indepărtate, unde refuză cei calificati să meargă.
Programa de bacalaureat prevede subiecte din TOȚI anii de liceu (cls. IX - XII ), nu doar din clasa a XII-a.
Sincer, nu inteleg deloc modul tau de exprimare. Explica concret la ce te referi, cand spui că "au o cerinta cu lectile din materia respectiva care trebuie predate pe parcursul anului, unii le incalca altii le urmeaza."
Cred că ești la un liceu tehnologic. Unii profesori preferă să vă dicteze, pentru ca să obtineti o notă de promovare. Pentru ca nu toti dintre voi, sunteti interesati sa va cumpărati cărti pentru sustinerea examenelor de bacalaureat.

| Bariel a răspuns (pentru floresdemayo):

Ok, iti explic asa. Sunt la liceu tehnologic si am observat la un profesor ca are un tabel care contine toate lectiile pe care le are de predat intr-un an. Si ne povestea cum ca ca sa nu ramanem in urma cu materia, azi facem 2 lecti intr-o ora. La faza cu clasa a 12, ma refeream la faptul ca ne pregatesc pentru bac doar din materia de clasa a 11 a, noi find a 12 a. Deci clasa a 12 a e doar pentru a recapitula si a ne pregati pentru bac

| floresdemayo a răspuns (pentru Bariel):

Ține cont că materia de clasa a XI-a nu a fost predata in totalitate, din cauza scolii online, care s-a axat mai mult pe recapitulare. Datoria profesorului este de a preda materia de anul trecut, nepredată la clasă. Va urma să vă predea si materia de clasa a XII-a, negreșit. Dacă ești interesat, poți solicita profesorului titluri de cărti, ca lectură suplimentară, care sa te ajute să obtii o notă mare la bacalaureat.

| Dia37Andreea a răspuns:

In primul rand latina. E o limba moarta si nu te ajuta deloc in viata, pentru asta ar trebui scoasa. Religia, desenul si muzica ar trebui sa fie optionale. Iar la tehnologie ar trebui modificata materia fiindca ce se preda, cel putin in gimnaziu, e total inutil si lucruri pe care deja majoritatea le stiu