| BlackRaven45 a întrebat:

Care este diferenta dintre matematica de la un profil tehnologic si matematica ce se face la stiinte ale naturii? In teorie ambele sunt M2 se pare.

7 răspunsuri:
| inflicted a răspuns:

Nu sunt m2, la tehnologic se face m4 cred
E mult mai simpla

| Frank51 a răspuns:

Nu. La stiinte ale naturii este M3 din cate stiu, si este mai simpla decat M2(tehnologic).

| BlackRaven45 explică (pentru Frank51):

Sunt la stiinte in clasa a 12-a si pe manualul meu scrie M2. Mate-info are M1. Am avut aceeasi materie in a 9-a si a 10-a. Adica faceam M1, in teorie. In practica ne lasau mai moale pe noi astia de la stiinte. Dupa in a 11-a si a 12-a faceam clar M2. Din cate am vazut la profilul tehnologic au acelasi manual de M2. Ma gandesc ca abordarea e diferita, dar nu sunt asa sigura in ce fel e diferita.

| Frank51 a răspuns (pentru BlackRaven45):

Inseamna ca M3 este pedagogie, spun asta pentru ca in 2015 cand am dat eu bacul, aveam un fost coleg la pedagogie care a avut mult mai simplu decat mine la tehnologic.

| BlackRaven45 explică (pentru Frank51):

Stiam si eu ceva de genul ca pedagogicul e M3. Cel mai probabil asa e.

| vmalex21 a răspuns:

La tehnologic in ultimii ani nu s-a mai făcut si dat la Bac M2 ci ceva mult mai usor deoarece picau pe capete la Bac ca fie erau prea slabi pentru M2 fie aveau prea puține ore de matematică.Eu am fost din a9a până în a11a la științe ale naturii iar pe atunci nu era nicio diferență.

| LorenzoRon a răspuns:

Depinde si de liceu, de profesor din ce am observat.

Am avut prieteni care se plangeau la stiinte, dar si prieteni care se plangeau la tehnologic.

Eu am fost pe tehnologic si nu ne-a omorat cu matematica, am facut doar 2 ore pe saptamana si astea in ciuda faptului ca am avut un profesor exigent, dar de nota 10000.

Probabil acum vrei sa dai la liceu si iti doresti sa fugi de matematica, dar iti recomand sa alegi oricare dintre cele doua, gandeste-te ca sunt doar 4 ani, iar matematica de M2 este mult mai usoara. Bac-ul este mult mai usor.

Ti-o spun eu care am luat 3, 40 in simulare, iar in apoape 2 luni de meditatii, adica vreo 16-18 ore, am reusit sa ajung la 8.60.

Succes in alegerea pe care o s-o faci.