| Florin458 a întrebat:

Care este minimul de credite pentru a promova anul universitar? Noi avem 60 credite/an, insa am inteles ca se aduna si cu anii precedenti. Avem colegi care au anul I (50 credite) + anul 2 (29 credite) si au promovat in anul 3, desi nici 50% nu au pe anul II.Pentru a promova in anul IV cate credite trebuie sa obtin in anul III in contextul in care am 120 credite in anul I si II?

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Jumatate plus unul. Asta inseamna ca daca pe un an ai 60 credite, ca sa il promovezi ai nevoie de 31.

| Florin458 explică (pentru sweetys):

Stiu cazuri la noi cand au promovat anul 2 si cu 27-29 credite, de asta nu stiu care e treaba.

| sweetys a răspuns (pentru Florin458):

Probabil au cumparat credite. Exista un regulament al universitatii, acolo sigur gasesti exact. Dar eu stiu ca pentru promovare este nevoie de jumatate plus unu.

| Frank51 a răspuns:

La mine minimul este de 40 de credite. 40 din 60 inseamna 70%, deci daca nu faci 70% din totalul de credite nu poti promova anul.

Trebuie sa obtii minimul de credite in fiecare an.

Întrebări recente