| GulDan a întrebat:

Care sunt cele mai importante evenimente istorice? in afara de primul si al 2 lea razboi.
Mersi!

2 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Depinde de ce este important.

De exemplu:
- bataia de la Termopole (cei 300) e una foarte importanta, deoarece a conservat poporul grec si implicit cultura europeana de azi.
- distrugerea Templului din Ierusalim a schimbat crestinatatea ce a avut un impact asupra reinterpretarii invataturilor evreesti
- batalia de la Cannae, folosita strategic in multe batalii de dupa
- cucerirea mongola a lui Gingis Han
- descoperirea Americii si exploatarea "Indiilor de est" ce a pus bazele sclaviei si colonialismului

| lapadatgeorge a răspuns (pentru KhludCiprian):

As mai putea adauga Revolutia Franceza, care a deschis drumurile democratiei! happy