| suntcuriossastii a întrebat:

Cat de greu vi se pare examenul CAE? E peste medie sa atingi nivelul A? Păreri? Cat de mult ati invatat?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Clar, iti trebuie un nivel foarte ridicat sa ajungi sa iei A si sa fii familiarizata cu tipurile lor de exercitii. Daca vrei un calificativ mare, pregateste-te in particular cu cineva care face in general pentru CAE si stie sa abordeze

| HerculePoirot a răspuns:

Eu am luat vara asta CAE-ul cu C dupa 3 ani de pregatire cu un profesor universitar care era de altfel si in comisia celor de la Cambridge.Pentru a atinge nivelul A iti trebuie destul de mult skill zic eu(peste 200 puncte overall). Trebuie sa stii sa contrabalansezi toate cele 5 taskuri:Listening, Writing, Reading, UOE, Speaking.De exemplu eu la speaking am luat A(205 puncte) dar la Writing am luat C(180 puncte) iar la restul am luat intre 185-190 puncte(deci C si B) deci am reusit intr-un fel sa fac sa se anuleze punctul meu forte(speaking) cu punctul slab(writing) una pe alta.
A si tine minte, la examenele astea, mereu va fi o parte mai dificila decat celalalte care sa faca diferenta...La mine a fost listeningul dar din fericire am reusit sa o scot la capat cumva...
Bafta cu examenul!